View Single Post
  #7  
Vechi 17.04.2011, 18:41:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Arrow Multumesc

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Dupa parerea mea, ca unul ce am practicat si autosugestia in periplul meu spiritual, este doar o metoda de anestezie. Nu ajuta decat sa uiti putin problemele, sa le mai distantezi de tine, in nici un caz sa le rezolvi. Autosugestia nu are puterea de a solutiona nelinistile, durerile, problemele de nici un fel. La ce ar putea ajuta?
Am o intrebare: ce anume credeti ca ati putea obtine prin autosugestie?
Si ca sa raspund si eu la intrebarea pusa de autorul topicului, da, este neortodoxa ca metoda. Gandirea pozitiva nu este echivalenta cu autosugestia. A gandi pozitiv este o virtute as putea spune, inseamna sa ai nadejde, ceea ce Dumnezeu chiar cere de la noi. Autosugestia lucreaza cu afirmatii si repetitii ale afirmatiilor pana cand acestea intra insubconstient. Este foarte diferita de o gandire pozitiva naturala, fireasca.

Doamne ajuta!
Asadar, sa inteleg ca sunt cursuri speciale pentru autosugestie ... Abia acum imi lamuresc anumite aspecte. Aveam un elev ("de familie buna", vorba lui Caragiale - tatal parlamentar, mama - casnica). Mama lui imi spunea mereu ca se duce cu baiatul la cursuri "Sylva" ca sa-i intareasca gandirea pozitiva. Nu dadeam importanta povestilor ei, pentru ca in majoritate erau chestii snobist-elitiste. Insa observasem ca baiatul este un "produs" paradoxal: dotat cu inteligenta de la natura, se arata superficial in activitatile de la scoala. Era un amestec ciudat pentru mine. Stiam ca e capabil, dar nu depunea niciun efort sa ajunga la rezultatele dorite. Ii explicam si mamei lui acest contrast ciudat, si se arata destul de sifonata: "el gandeste pozitiv si stie ca va reusi , chiar daca aveti alta parere".
Acum , citind postarile tale, imi dau seama ca sunt "scoli" speciale de manipulare care te fac sa crezi ca functioneaza autosugestia, fara sa constientizezi ca este o modalitate de a te minti singur, iar si mai periculos inca, de a ajunge sa nu mai ai discernamant (adica dreapta masura, in limbajul parintilor ortodoxiei).

Multumesc !
Reply With Quote