View Single Post
  #46  
Vechi 21.04.2011, 10:58:36
Gotcu Ioan Gotcu Ioan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Mesaje: 4
Implicit In fata cui mergem mai des?

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu inteleg de ce unii forumisti sunt indignati de dorinta de a vedea un pusnic in carne si oase?..Ce este absurd in aceasta intrebare?

Un prieten imi spunea ca, pentru intarirea credintei celor tineri, o misiune ortodoxa din Toronto chiar organizeaza din cind in cind vizite la doi calugari sihastri care locuiesc singuri intr-o padure, undeva spre Montreal precum cei din trecut, intr-o casuta din lemn si la fel ca cei din pustie se hranesc din ce le da Dumnezeu, prin donatii si de la localnicii din jurul padurii.
Ei sunt chiar foarte bucurosi de tinerii care-i viziteaza si le pun intrebari.

Nu toti pustnicii fug de oameni, si au ales pustia pentru a se feri de ei.
Este foarte bine sa avem un duhovnic linga care sa crestem spiritual,dar nu trebuie sa inaltam omul deasupra Domnului IIsus Hristos pentru ca singurul care poate asculta marturisirea mea completa impreuna cu toate gindurile mele muldare este Domnul IIsus.Exzista pusnici si calugari foarte puternici spiritual,dar nici atunci nu trebuie sa-i ridicam mai presus de Domnul pentru ca l-am dezonora pe Domnul nostru IIsus care a murit pentru noi.Mie personal imi place foarte mult viata monahala pentru ca acesti oameni s-au pus deoparte in sfintire sfinta pentru tot restul vietii lor, dar nici acum nu pot uita pe Cel care sa jertfit pentru noi Sfintul lui Dumnezeu IIsus Hristos.
Reply With Quote