Subiect: casatorie
View Single Post
  #5  
Vechi 25.04.2011, 14:32:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulika Vezi mesajul
Poi da,dar atunci vor afla parintii ca noi deja ne-am casatorit si noi nu vrem asta.Vrem ca peste doi ani sa para totul normal.Ca acum ei spun ca e prea devreme si sa ne terminam scoala...dar eu consider ca deja e timpul,ca suntem de doi ani impreuna,si nu mai vreau sa stam asa.Si ma gandeam ca peste doi ani sa mai mergem odata la Biserica.
Mai întâi, dacă amândoi sunteți majori, acordul părinților, deși este foarte, foarte de dorit, nu e absolut necesar. Inexistența lui nu este impediment la căsătorie.

Pe urmă, fără supărare: reformulate, rândurile dv ar suna cam așa: "noi am vrea să ne mințim părinții și acum, și peste doi ani".

Ce ar fi ca el, mai întâi, să vorbească cu ai lui ? Nu există niciun pețitor mai bun decât tatăl băiatului, mai ales dacă mirele este foarte tânăr. Să-i spună: "Tată, nu mai pot fără ea !" Atunci, dacă nu există nicio obiecție rezonabilă din partea lui, să-l determine să facă o vizită părinților dv ? Oare nu ar fi cel mai frumos așa ?

În cel mai rău caz, răspunsul tatălui va fi: "dobitocule, și din ce o să trăiți ??? Nici nu te gândi să mă duc eu la părinții fătucii ăleia ! Adună-ți un cheag, pe urmă caută o fată bună și, în plus, cu ceva mălai !" Ei bine, în acest caz, băiatul poate fi el însuși pețitorul. Dacă, punând din nou răul în față, primește același gen de răspuns de la părinții dv, abia atunci se poate pune problema unei căsătorii de taină, făcută în doi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote