View Single Post
  #670  
Vechi 27.04.2011, 01:55:10
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Bine ai revenit în România! 2

Dacă însă nu dorești să cercetezi cu adevărat adevărul despre cele spuse de votanții de la Westminster ci le iei ca adevăr absolut, având deci această prejudecată nu te mai pot ajuta în nici un fel deoarece atunci când îți voi arăta greșeala într-un loc vei sări ca ars la altul și din această fugă a minții nu poate ieși decât... tulburare.

Trebuie să îți atrag atenția însă și despre o lipsă de succesiune logică în argumentarea ta și anume:
Citat:
În prealabil postat de SCOTLAND THE BRAVE Vezi mesajul
„Deși,in mod normal,nu as accepta acest gen de sfaturi,pe acest ton ușor ultimativ, cu privire la mântuirea mea de la cineva care inca se lupta pentru propria mântuire,fara sa știe daca propria lui viața îl indreptateste sau nu sa se considere bun de a predica altora mântuirea pe care el inca nu a atins-o,chiar si in cadrul propriei sale confesiuni,”
Eu consider că pe românește se spune că logica ta este pentru unii mumă pentru alții ciumă, adică:

1. Oare cei din Westminster aveau certitudinea că sunt mântuiți, dacă propria lor viață îi îndreptățea sau nu să se considere buni de a predica altora mântuirea, dacă da cum o aveau? Dacă nu, cum au îndrăznit să voteze credința pe care tu ai adoptat-o ca și cum ea te-ar duce la mântuire când ei încă nu o atinseseră?
2. Pentru ei adopți o logică și pentru mine alta, adică ei aveau dreptul să te sfătuiască ce să faci ca să te mântuiești deși nu erau siguri că sunt mântuiți dar eu nu am același drept? Sau poate aștepți cumva să mor și să dobândesc în cer un certificat ștampilat de Domnul Hristos că sunt mântuit și apoi să mă întorc și să vin să-ți scriu pe forum, atașând certificatul în anexă?
Oare nu ști ce zice Domnul Hristos:

Luca 16:31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.


Încă o dată te rog să mă ierți dacă poate cuvintele mele te-au jignit sau te-au desconsiderat. Nu a fost în intenția mea decât să-ți spun mai energic că… te iubesc și nu numai declarativ, din entuziasmul politicos, ci cu toată seriozitatea afirmației.
În plus să-ți spun din nou, dar nu din politețe, că prețuiesc atenția ta la citirea postărilor ceea ce vădește un interes adevărat pentru mântuire. Dacă nu vedeam aceasta nici nu îți spuneam vreun cuvânt căci ar fi fost zadarnic și deșertăciune.

Închei cu un cuvânt tot din Pateric:

Doi bătrâni erau în pustie. Unul din ei a căzut. Celălalt, fiind văzător cu duhul a văzut. Și-a luat toiagul și s-a dus după o zi de mers pe jos la bătrânul căzut. A bătut la ușa chiliei: "Pentru rugăciunile Sfinților Părinților noștri, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, miluiește-ne pe noi. Blagosloviți și iertați." Bătrânul căzut i-a răspuns: "Domnul!". Bătrânul musafir a intrat. S-au îmbrățișat plângând. Oaspetele i-a spus Bătrânului căzut:

"Frate, fă o faptă de dragoste și lasă-mă să te ajut!"

Cu dragoste, Alexandru
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 27.04.2011 at 02:00:16.
Reply With Quote