View Single Post
  #5  
Vechi 18.07.2007, 12:35:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata un indemn bun: de a ne cunoaste inaintasii si pe cat posibil sa le urmam exemplul.
Un alt exemplu ar fi Fericitul Augustin care s-a nascut intr-o familie de oameni avuti. Mama in special a fost foarte evlavioasa si s-a rugat la Dumnezeu pentru convertirea fiului ei, Augustin, care incepuse cu alte "filozofii". A trait pana in momentul in care Augustin ii declara mamei sale credinta sa in Iisus Hristos, dupa care in 2 saptamani s-a stins din viata.
"Si iata ca trecusem si eu la credinta crestina, alaturi de mama mea si de toata casa, cu exceptia tatalui meu, care nu a reusit sa inabuse in mine datoria iubirii de mama si sa ma faca sa ajung sa nu cred nici eu in Hristos, asa cúm nici el inca nu crezuse. Fiindca ea, mama mea, dorea cu ardoare ca Tu sa-mi fii mie tata, cu mult mai mult decat el, Tu , Dumnezeule al meu; si in privinta aceasta Tu ii veneai ei in ajutor, ca sa-si biruie sotul, pe care biruindu-l, il slujea inca si mai bineca inainte, fiindca in acest fel iti slujea Tie, Cel Care porunceai lucrul acesta."
De la Sf. Augustin avem relatarea unui botez efectuat pe prieienul lui, aflat in coma, care readus la viata fiind, a aratat efectul botezului asupra sa, spre uimirea lui Augustin.
Reply With Quote