View Single Post
  #7  
Vechi 05.05.2011, 20:09:21
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Problemă practică: ce facem când toată congregația îngenunchează, noi bineștiind că nu e rău să îngenunchezi, dar mai bine este să stăm în picioare ? Oare, în acest caz, a rămânea în picioare nu ar fi o mândrie de tip "eu vă desfid pe voi toți, care nu prea le aveți cu liturgica, spre deosebire de mine!" ?

S-a incetatenit obiceiul aici in Olanda ca oamenii sa ia loc imediat ce preotul intra in altar. Si credinciosii stau asezati frumusel in banca de la confiteor (inclusiv) pana la lectura din Sf. Evangheliei. La fel si la prefata, chiar si Agnus Dei. Sa nu mai spun de rugaciunea dupa Sf. Impartasanie...Preotul aminteste din cand in cand ca a sta este o pozitie de ascultare si invatare, ridicarea in picioare de rugaciune activa si ingenuchierea si de rugaciune, dar mai ales de adorare a Domnului pe Sf. Masa. Cam degeaba. :D Eu, si cativa altii, in general tineri, ramanem in picioare, chiar si daca 95% din ceilalti prezenti se aseaza. E putin ciudat, iesi in evidenta, dar vii la biserica nu (neaparat si nu numai) ca sa fii si sa faci ce fac ceilalti, ci ca sa te intalnesti cu Dumnezeu, in mod personal si sa participi dupa cum spune Biserica, nu?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote