View Single Post
  #16  
Vechi 16.05.2011, 15:10:07
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea Vezi mesajul
..ceva nedumeriri mergi in camera ta faci o rugaciune si apoi deschizi biblia.primul capitol de sus ,pe partea stanga cred si citesti si iti arata dumnezeu.
Ce ineptie!!!
Sfanta Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu... nu doar "capitolele de pe partea stanga". Si apoi depinde ce editie folosesti, poate Biblia are format mai mic sau mai mare si difera capitolul din "stanga sus" :D

Dumnezeu ne vorbeste daca stam in Biserica, in Sfintele Taine, in post si rugaciune. Dumnezeu ne vorbeste in Sfanta Evanghelie (care are un inteles clar si nu dupa socotinta fiecaruia) si prin preotii Bisericii care sunt inconimi ai Sfintelor Taine. In primul rand prin preotul Duhovnic ne calauzeste Dumnezeu intru Duhul Sfant. Stie Dumnezeu cum... nu trebuie sa ii spunem noi. Dumnezeu cunoaste inima noastra.

Citat:
În prealabil postat de dulcineea Vezi mesajul
dar ce citesti tu acolo interpretezi dupa cum iti vine tie.
Ce elucubratie!!!

Nu spune clar Sfanta Scriptura:
"20. Aceasta știind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia;
21. Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinți ai lui Dumnezeu au grăit, purtați fiind de Duhul Sfânt. " II Petru cap 1


Dumnezeu poate si trebuie sa fie intrebat in rugaciune si EL ne raspunde (intru Duhul Sfant mai ales prin preotii Bisericii). Dar trebuie sa intrebam preotii Bisericii (evident cei buni) caci ei sunt mijlocitori la Dumnezeu si ei sunt iconomi ai Sfintelor Taine.
Fara Hristos nu putem face nimic.

Daca avem probleme, sa ne spovedim, sa ne impartasim, sa paticipam la sfintele slujbe ale Bisericii. Sa participam la Taina Sfantului Maslu. Sa stam in Biserica lui Hristos caci acolo este Hristos in Sfintele Taine... si nu "dupa socotinta fiecaruia"!

Citat:
În prealabil postat de dulcineea Vezi mesajul
eu intreb cum vi se pare aceasta practica?
ilara.

Last edited by Eugen7; 16.05.2011 at 15:25:45.
Reply With Quote