View Single Post
  #17  
Vechi 17.05.2011, 21:52:09
Un_trecator Un_trecator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Mesaje: 21
Implicit

Noi avem o mica firma...acumulasem datorii catre bugetul de stat ...din spusele angajatilor de la fisc ori de cate ori mergeam sa vedem cat mai avem si sa mai achitam parti din datorie depaseam o suta de mil. Destul de multisor.
Ma rugam in permanenta sa se termine odata tot cosmarul si totul sa fie bine...Si intr-un final asa a si fost....

Zilele astea am primit o instiintare conform careia daca nu plateam in cateva zile se incepe executarea silita a bunurilor firmei si in cazul in care nu existau bunuri atunci fiscul intenta proces penal administratorului, adica mie.

Ce sa va spun...Nu stiu ce a fost cu mine in toate acele clipe.Nu mai stiam pe ce lume sunt, cum sunt...Parca totul se naruia...Nu reuseam nici sa ma rog sa citesc o rugaciunea...Spuneam in gand Doamne ce sa iti mai cer cand eu sunt asa de rea? Cum sa ma ajuti daca eu zii de zii pacatuiesc,cum Doamne? Printre griji am reusit totusi sa citesc acatistul Sfantului Nectarie,, dragul meu sfant.
Se intampla ieri pe la ora 15.00.
Prima parte a minunii sa o numesc asa incepe cu un certificat fiscal, un document din care noi aflam fix datoriile pe care le aveam.
FOarte mare mi-a fost uimirea cand pe certificat am gasit o suma mai mica de 100 de mil, ba chiar cu 30-40 de milioane mai mica, Nu imi venea sa cred tot ce se intampla..Automat am crezut ca undeva e o greseala. M-am informat , contabila, acte, suma de acolo parea sa fie corecta...Bun, dar totusi angajatii de acolo imi spuneau cu totul alte sume? De ce?...Nu stiu sa va spun. Tot ce stiu e ca suma noastra a fost mult mult mai mica decat ne asteptam.Explicatii nu am...Inca...
Apoi cum va spuneam pe la ora 15.00 citeam acatistul sfantului Nectarie. Vroiam sa mai citesc si paraclisul maicii domnului insa nu reuseam deloc. gandul imi fugea aiurea...ma rugam sa se faca cum vrea Dumnezeu. Putere pentru mai mult nu aveam ...Si asa a si fost..la 20.00 sotul a venit acasa spunandu-mi ca mama lui ne va da toata suma...Nu va imaginati ce am simtit...
Stiam de ea ca ar avea suma asta, dar stiam ca nu e genul care sa dea atatia bani...Bine ideea este ca ni i0a dat imprumut insa ce este cel mai important e ca am scapat de pb cu firma, si ca ne asteapta cu banii pana cand avem noi sa-i dam...Nu am cuvinte sa-i multumesc acestui om, acestei mame, Bunului Dumnezeu, Preasfintei Nascatoate de Dumnezeu, Sfantului Nectarie si tututor sfintilor.

Doamne ajuta !
Reply With Quote