Subiect: liberul arbitru
View Single Post
  #5  
Vechi 23.05.2011, 23:21:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fanietta Vezi mesajul
Se spune că viața noastră ne este scrisă dinainte sau ca Dumnezeu stie ce se va întampla in viața fiecarui om si asta doar cu voia lui. Atunci unde mai este liberul arbitru?
Dumnezeu știe și viitorul deoarece pentru El nu este timp. El este Același și peste o mie de miliarde de ani ca și "înainte de" momentul conceperii Universului - dacă putem vorbi de un "înainte". La El se poate vorbi de un prezent continuu, de un "astăzi" neschimbător.

Noi existăm în timp pentru că acest timp este un simplu parametru al Cosmosului, al Creației. La fel ca și spațiul, la fel ca și materia sau energia. Pe cînd la El nu există nici timp, nici materie, nici energie, nici spațiu, nici finit, nici infinit - nimic din cele care ne asigură nouă existența.

Cum este posibil totuși ca El să știe și totuși să nu predestineze? E mai dificil de înțeles, așa că pînă înțelegi ai nevoie de credința acestui fapt. Hai să încerc o analogie, nu perfectă: e ca și cum Dumnezeu Se uită în reluare la filmul vieții omului, fără ca El să fi scris scriptul filmului și fără să-l regizeze, neintervenind în viața omului afectîndu-i în vreun fel libertatea. Dacă ne-ar forța să facem voia Lui, lumea ar fi un mare și complex teatru de păpuși complicate, iar răul nu ar fi apărut ca accident în Creație.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 23.05.2011 at 23:23:36.
Reply With Quote