View Single Post
  #25  
Vechi 27.05.2011, 22:40:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Îți dau dreptate, pe de-o parte. Nu din motive religioase, ci pentru că sunt o idealistă și cred în acea iubire absolută și pură.
Tocmai pentru că sunt idealist și pentru că am crezut și cred în iubire am devenit religios. Pentru că Dumnezeu este Iubire. Părintele Stăniloae are o carte intitulată „La început a fost Iubirea”. Și în teologia sa găsește în permanență similitudini între iubirea Sfintei Treimi și iubirea omenească.

Citat:
Partea a doua, cu gândurile și sentimentele noastre... e de discutat. Căci, din păcate, nu ne putem controla emoțiile și gândurile. Nu întotdeauna.
Tocmai pentru că nu prea ni le putem controla e de preferat să nu ne fie tulburate de felul în care cineva se îmbracă. Căci suntem, într-adevăr, și trupuri, avem și animalitate, dar animalitatea este inconștientă, iar sexualitatea cultivă poligamia, pe când iubirea reclamă unicitatea.
Lumea în care am crescut și ne-am format e pervertită, în sensul că sexualitatea a ajuns să primeze în fața spiritualității. Adică inferiorul a devenit superior. A încerca să restabilești ordinea normală înseamnă să mergi contra curentului.
Reply With Quote