View Single Post
  #42  
Vechi 29.05.2011, 15:22:37
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Hmm, si eu am "rumegat" mult lucrurile astea si inca o fac.. Pe masura ce urci duhovniceste tot mai multe lucruri care inainte nu ti se pareau acum sunt "piedici" pt mantuire, un fel de distrageri. Asa e pensatul si epilatul. Daca te simti incomoda penseaza-te, epileaza-te. Monahiile nu au de ce sa se simta incomode, ele s-au lepadat cu totul de lume.
In legatura cu imbracamintea in oras eu am ajuns la concluzia ca o fusta sa fie lunga pana in zona genunchilor. Consider ca nu e mare bai daca ti se vad un pic genunchii, cand iesi in oras. Eu mai am foarte multi pantaloni pe care ii port: scurti, trei sfert etc. Cei scurti ii port cand merg la tara si o sa mai am nevoie de pant pe parcursul vietii in gradina, la munte etc. Unde e ridicol sa porti fusta normal ca n-o s-o porti. Tot treptat mi-am cumparat cateva rochite, lungi pana in medie la jumatatea genunchiului si fara bretele subtiri. Sunt colorate si tineresti, nu striga in gura mare SUNT CRESTINA SAU POCAITA, nici nu tulbura mintea, nu atrag atentia in nici un fel extremist.
Daca tot o sa fie baieti/barbati care o sa fie ispititi e treaba lor. Acesti oameni cand vor pot sa se lase ispititi si de o femeie imbracata ca musulmancele de i se vad numai ochii. In cazul asta le fuge mintea la ce este sub!
In legatura cu decolteul, referindu-ma la mine in comentariul asta eu nu prea am ce arata asa ca la mine nu e vorba despre decolteuri ispititoare.
Eu ti-am spus din perspectiva mea, doar in legaura cu iesirile in oras, ce-mi dicteaza constiinta adica vocea lui Dumnezeu.
Tu nu ma asculta pe mine, asculta-L pe Dumnezeu. Daca ti-e greu fa o lista cu avantaje si dezavantaje. Uneori mai ajuta. Sper c-am fost de folos, iertare pentru exprimarea stangace.. Doamne ajuta!
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."

Last edited by B0gdana; 29.05.2011 at 15:25:02. Motiv: adding sth
Reply With Quote