View Single Post
  #3  
Vechi 14.06.2011, 22:12:14
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am considerat in regula sa deschid un topic nou pentru asta, ca sa nu se incurce itzele.
Ma adresez lui HoratiuM, vizavi de ce a scris in topicul http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=13096&page=2

si anume: Biblia este un text sacru, nu un tratat. O fi fost scrisă de oameni, dar acești oameni au fost inspirați de Spirit, nu au pus acolo ce le-a trecut lor prin cap.

Eu plec de pe teren neutru cand citesc aceasta idee. Asadar... O carte scrisa de oameni, dar inspirati de Spirit. Bun. Pentru asta trebuie sa ai o incredere foarte mare ca acei oameni nu au scris de la ei ci au avut inspiratie divina. Zic asta pentru ca, mare mirare, mai exista Coranul, Talmudul si alte carti asa zis inspirate de divinitate sau divinitati. Acuma, evident ca fiecare zice ca a lui e aia buna. Intrebarea fireasca vine, si e serios pusa: cine ne minte aici?...
La urma urmei, ne bazam pe incredere, pe ceva ce nu poti verifica. Si toate cartile, sau religiile care le-au creat se pretind autentice si exclusive.
In aceasta bulibaseala de "ba a mea e mai tare", prefer sa raman pe dinafara si sa gandesc cu propriul cap. Voi ce parere aveti?
Sa presupunem ca pleci de pe o pozitie ,,neutra".Daca te-ai apuca sa le citesti pe toate (Biblia,Coran,Talmud,etc),pe rand,si sa le judeci cu ,,propriul cap">am o intrebare: in functie de ce criterii apreciezi posibilitatea sau imposibilitatea existentei adevarului in cele citite?
Reply With Quote