View Single Post
  #940  
Vechi 23.06.2011, 18:35:07
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Daaa.... si pentru ca prozelitismul neoprotestant in tarile musulmane se lasa cu varsarea sangelui "evanghelizatorilor", e mai comod sa faceti prozelitism in tarile deja crestine.
Este adevarat, evanghelizarea este mai usoara decat misiunea.
Uneori esti persecutat sau poti chiar sa-ti pierzi viata, dar se merita.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
De "crestinii cu numele" din tarile ortodoxe se ocupa Biserica Ortodoxa, dar nu cu tam-tam-ul importat din America.
Poate fi importat si din Grecia, sa dea Domnul sa o faca cu zel.
E dorinta si rugaciunea mea sincera.
Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
IN BO , cand un pacatos se leapada de ortodoxie si migreaza la vreo denominatiune, nimeni nu il ameninta cu nimic, nimeni nu trage de el cu disperare _ fiindca chiar i se respecta aceluia libertatea de a alege.
Nu e chiar asa domnule AdrianAamz, haideti sa nu idealizam.
Daca cineva vrea sa paraseasca ortodoxia, toata lumea trage de el cu disperare. Puteti vedea chiar si aici pe forum ce s-a intamplat cand un user a anuntat ca a trecut la catolici.

Ar fi si ilogic sa crezi ca un crestin cade in apostazie si isi pierde sufletul si tu sa nu-l avertizezi.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Am avut (in Romania contemporana) o vecina care nu mai avea pe nimeni _ nici sot, nici copii _ pe care o familie de NP (nu mai stiu din care denominatiune anume faceau parte) o convinsese sa le faca act de donatie a casei, cu promisiunea ca vor avea grija de ea pana la sfarsitul vietii. Verbal si scris, nu existase nici o pretentie a lor asupra credintei femeii. Cica ramanea libera sa-si practice credinta ei (ortodoxa, desigur).
La scurt timp dupa ce s-au vazut cu actul la mana, au inceput sa faca presiuni asupra ei ca s-o converteasca la denominatiunea lor, desi, repet, nu se formulase in nici un fel o astfel de clauza.
Tracasata, agasata, femeia s-a dus la liderul local al formatiunii NP si s-a plans de tratamentul rau la care era supusa. Acela i-a raspuns sec ca "la noi e mantuirea" si ca aceia isi faceau doar datoria.
Niste șnapani...
Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Deci, e vorba de o politica foarte bine implementata, de la care nu se face nici un fel de rabat.
Hm, nu cred ca e foarte inteligent sa faceti asemenea generalizari.
Daca, de exemplu in urma unei simonii petrecute in BO eu as trage concluzia:
„ - simonia e o politica foarte bine implementata, de la care nu se face nici un fel de rabat”, cam ce ati crede despre mine?

Inselaciunea si minciuna despre care vorbiti mai sus nu cararacterizeaza neoprotestantismul.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Nu vad de ce denominatiunile rasarite din America ultimelor 200 de ani au dreptul sa spuna "la noi e mantuirea", iar Biserica cea adevarata, cea de la inceputuri, Ortodoxia, nu are dreptul acesta !
Desigur ca BO are tot dreptul sa spuna: "la noi e mantuirea".
E si adevarat, la urma urmelor.
Problema, dupa parerea mea, este cu cei care afirma: „doar la noi e mantuirea, noi suntem singurii”. Eu ii consider sectari.