Subiect: Un sfat...
View Single Post
  #22  
Vechi 26.06.2011, 23:02:23
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Chiar atit de intim esti cu duhovnicul incit sa iti permiti sa-i faci cadouri ? Este unchiul tau ?
Relatia duhovnic -fiu se presupune a fi un pic mai protocolara, cu un anumit (dar anumit !) respect si o anumita distanta . Ma gindesc ca intelegind in felul acesta o asemenea relatie , miine-poimiine vei ajunge cu un cadou si in fata lui Hristos (icoana de la catapeteasma , desigur) spunindu-i sincer ca il iubesti si ca il apreciezi.

Eu vad mult mai sobra aceasta relatie ! Iubire, iubire (fiiasca) dar pina la un punct !
Nu, nu e unchiul meu, dar nu vad ce legatura ar avea. Nu e un pustnic stiu eu unde sau calugar la ceva manastire uitata de lume ca sa aiba o viata ff aspra. E preot de mir, care imi este apropiat, ar trebui sa stiti ca intr-o relatie fiu-parinte duhovnicesc e bine sa fie apropiati deoarece parintele ajunge sa cunoasca credinciosul mai bine ca sa-l poata ajuta. Comparatia cu Hristos e deplasata!
Si nu mi se pare nimic rau sau de condamnat in a face unui om un cadou de ziua lui pentru a-l bucura!
Reply With Quote