View Single Post
  #1166  
Vechi 01.07.2011, 13:42:56
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Parerea mea e ca chiar si atunci cind nu iubim pacatul sau pe cel rau nici nu trebuie sa il urim asa cu ura si dusmanie ci sa fim fermi si detasati fiindca dusmania nu te scapa de cel rau .
Si apoi este posibil sa te inseli din lipsa de informatii suficiente in legatura cu o persoana care apoi se va dovedi ca nu este rea dar in capul careia ai aruncat deja cu piatra urii si a defaimarii mincinoase.

Spuneai de sincretism , sincretismul este ca atunci cind aduni laolalta mai multe echipe de constructori , unii fac doar igloo, altii corturi de piele, altii case din pamint sau altii zgirie nori - evident ca fara o viziune corecta aceea ce vrei sa construisti ei nu vor reusi sa faca nimic impreuna , se vor incurca unii pe altii si nu va iesi ceva viabil.
Asa sint si religiile si dogmele actuale care nu cunosc decit "in parte" fiecare le stie pe ale lui si judeca , ctalogheaza pe altii din prisma a cit inteleg ele in conditiile in care ele insele nu au si nici nu recunosc ca nu au toate raspunsurile.
Asadar daca este cineva care poate vace viabila o astfel de unitate a unei singure turme pentru un singur pastor care sa se intinda "pe tot pamintul"
inlocuind totodata si orinduirile sociale dup cum reiese cel putin din Daniel- atunci nu poate fi decit Sluga lui Dumnezeu despre care in Isaia 52 scrie:
13. Iată că Sluga Mea va propăși, Se va sui, mare Se va face și Se va înălța pe culmile slavei! 14. Precum mulți s-au spăimântat de El - așa de schimonosită li era înfățișarea Lui, și chipul Lui atât de fără asemănare cu oamenii, - 15. Tot așa va fi pricină de uimire pentru multe popoare; înaintea Lui regii vor închide gura, că acum văd ceea ce nu li s-a spus, și înțeleg ceea ce n-au auzit.

Mihai,
Ati vorbit de mai multe ori de cele 7 trepte ale desavarsirii. Imi puteti spune mai multe despre ele? De unde aceasta cifra de 7, in ce constau exact treptele si unde sunt descrise ele.
Reply With Quote