View Single Post
  #75  
Vechi 06.07.2011, 22:11:23
un_nevrednic un_nevrednic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2011
Mesaje: 2
Implicit Promisiune

Bună seara

Mă numesc Andrei și sunt din București. Vreau să mă alătur și eu nenumăratelor persoane care au scris despre ajutorul Sfântului Nectarie. Deși nu cred că o să vi se pară spectaculos ceea ce scriu, dar sunt sigur că nu aceasta este ideea. Totusi am și o promisiune de ținut față de sfântul atât de drag nouă.

O să postez în 2 mesaje pentru că e prea lung textul și depașește limita de 10000 de caractere.

Poate că ajutorul pe care mi l-a dat Sfântul Nectarie și Maica Domnului mie nevrednicului, nu este așa de spectaculos precum vindecarea de boli grave, dar știu că există extraordinar de mulți oameni în ziua de azi care ar putea avea vreun folos din aceste cuvinte.

Un mare ajutor al Sfântului Nectarie și al Maicii Domnului a fost întărirea mea sufletească și ajutorul în lupta cu o patimă specifică majorității covârșitoare a tinerilor din ziua de azi, desfrâul cu diavolul (autosatisfacerea plăcerilor trupești sau malahia). Patima s-a înrădăcinat în firea mea încă de la vărsta de 10-11 ani(acum am 22). Poate că vi se pare ceva banal în contexul acestor vremuri dar, să știți că de această patimă rușinoasă se scapă foarte greu. Am citit mărturii ale oamenilor robiți de aceasta care se spovedesc , ba chiar se și împărtășesc și tot cad în repetate rânduri. De exemplu spunea cineva că de 20 de ani tot cade în această patimă deși se roagă și se spovedește. Nu este doar greu să scapi de ea, e imposibil fără ajutorul lui Dumnezeu prin mijlocirea sfinților.

Cred că numai cine nu se luptă cu aceste plăceri trupești îndrăznește să spună că această patimă e un fleac dar , pe cât de mult bolile îi apropie pe oameni de Dumnezeu pe atât de mult aceste plăceri “nevinovate” îi îndepărtează pe oameni de El ba chiar aceste plăceri sunt o piatră de temelie în distrugerea familiilor în ziua de azi.

Timp de 9 luni m-am luptat (la inceput mai puțin) cu această patimă. Începutul celor 9 luni (vara anului 2010) coincid cu întoarcerea mea în biserică. Până atunci nu aveam duhovnic, dar am mers la primul preot pe care l-am găsit în biserică (în parohie slujesc 4 preoți) și acela m-a întrebat direct exact despre acest păcat. Parcă vedea prin mine. Semn că e de așteptat că majoritatea tinerilor cad în acest desfrâu. Țin să precizez că nu m-am dus la biserică pentru acest păcat ci pentru cu totul alt lucru care mă măcina și risca să mă arunce într-o depresie. Într-un sfârșit acest preot avea să-mi devină și duhovnic. La început șovăiam mult, ba chiar nu aveam încredere în părintele dar cu timpul m-am lăsat în mâna lui Dumnezeu.

Cădeam în păcat și imediat după aceea cădeam în genunchi și mă rugam Maicii Domnului și nu înțelegeam cum de firea mea căzută pur și simplu căuta acea plăcere trupească. Aceste lucruri s-au petrecut în repetate rânduri. Cel viclean chiar întețea lupta; îmi aducea în minte desfătări și imagini cum niciodată până atunci nu îmi mai imaginasem. Mergeam de fiecare dată la spovedanie rușinat că trebuie să zic păcatul acesta. Într-un târziu am aflat și de Sfântul Nectarie tot citind pe net despre minunile făcute de el și am început să mă rog sfântului pentru ajutor, dar cu mai puțină râvna la început.

Treptat mergând la spovedanie am luat mai întâi la cererea mea canon de metanii ca mai apoi să primesc și canon de rugăciune. Acestea împletite cu credința m-au învățat să renunț pe rând la lucrurile care mă ațâțau și m-am întărit în rugăciune stăruitoare și spovedeanie deasă plus că am ținut fiecare post, chiar și miercurile și vinerile din afara posturilor (pentru că se știe că această patimă este în strânsă legătură cu lăcomia pântecelui și nu zic aceasta din cărți ci din proprie experiență). Până atunci eu nu am avut o astfel de legătură cu biserica; mergeam când eram mic la spovedanie dar, mai mult de formă, dus de mama mea sau de o vecină. Chiar ajunsesem în stadiul în care biserica îmi era indiferentă cu totul, aproape că nu mai știam ce să cred, că există sau nu Cineva acolo sus. Revenind la subiect, se apropia Postul Mare și mă întristam căci eu încă eram robit de aceste plăceri trupești și eram îngrozit de gândul că și în acest Mare Post voi cădea. Înainte de post am fost la racla cu moaștele Sfântului Nectarie de la Mănăstirea Radu-Vodă din București de căteva ori, și de fiecare dată făceam căte o rugăciune scurtă prin care eu, necuratul, îi ceream sfântului să mă ajute să scap de acest lucru rușinos. Apoi a venit postul și surpriză: eu vroiam să săvârșesc păcatul dar ceva mă ținea. Pur și simplu “încercam” din răsputeri, să imi satisfac plăcerea (din cauza firii mele slabe) dar ceva se întâmpla pentru că nu mai ajungeam la “bun” sfârșit cu săvârșirea păcatului. Cam în același timp mă hotărâsem să încep să citesc și Acatistul Sfântului Nectarie în fiecare zi(înainte de post, în ignoranța mea, îl citeam foarte rar la câteva săptămâni sau luni), acatist pe care, din rânduiala lui Dumnezeu, l-am găsit în casă printre numeroasele acatiste ale mamei. Până la urmă la jumătatea postului adică după 3-4 săptămâni de ispite am căzut în păcat, iarăși! Însă nu am deznădăjduit; m-am dus să mă spovedesc și după aceea nici măcar gândurile care mă înfierbântau așa de tare înainte nu se mai apropiau de mine; cu toate că ispite au mai fost și incă sunt. Nu mai simțeam nevoia să-mi satisfac acea plăcere. De la acea spovedanie până la următoarea mai trecuseră 2-3 săptămâni. Eram deja în Săptămâna Mare. Vreau să spun că părintele meu duhovnic mă oprise de la Sfânta Împărtășanie încă de când am fost prima dată la el (timp de 9 luni). Astfel mergănd în Săptămăna Mare la spovedanie i-am zis că nu s-a mai întâmplat să cad în acel păcat; și până și dânsul a răsuflat ușurat dând Slavă Domnului. Mare a fost bucuria mea în suflet când, în final, cu marea milă a lui Dumnezeu, mi-a zis că pot merge în noaptea de Înviere să mă împărtășesc. Probabil că astepta un astfel de moment să-mi dea dezlegare la împărtășanie. Eu care nu mă mai împărtășisem de mai bine de 10 ani. Parcă Sfântul Trup și Sfântul Sânge erau atât de dulci (la propriu) , când m-am împărtășit. A doua zi de Paști am fost la racla Sfântului Nectarie să-i mulțumesc pentru ajutor și pentru marea bucurie pe care mi-a făcut-o. Nici nu vă imaginati cât de liber mă simt acum și cât de ușor mă concentrez acum la examene și cât de liniștită e mintea mea acum în comparație cu întreaga perioadă în care cădeam în această patimă.

Până acum, la aproape 3 luni de la ultima ispravă, nu am mai căzut. Încă mai citesc acatistul. Ispite au mai fost. “Căderi vor mai fi!” îmi spunea duhovnicul meu, iar eu știu că atâta timp cât nădăjduiesc în Dumnezeu și în mijlocirea Preacuratei Sale Maici și a Sfântului Nectarie nu voi mai cădea în acele desfătări trupesti. Mie nu mi s-a arătat Sfântul Nectarie în vis sau vreun înger, care să îmi confirme ajutorul. Doar cerusem într-o rugăciune de Pasti, cu voia Domului să mi se arate un semn că întradevăr am fost ajutat în acea luptă, și a doua zi de Paști am venit mama mea de la țara cu un tenculeț de iconițe mai mici, deasupra fiind chiar iconița cu Sfântul Nectarie, pe care cu drag am luat-o. Aceasta a fost deajuns să cred cu tărie ca Sfântul Nectarie împreună cu Maica Domnului în marea lor milă m-au ajutat și pe mine nevrednicul.
Reply With Quote