Subiect: judecata
View Single Post
  #6  
Vechi 18.07.2011, 18:32:26
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Am citit undeva , nu retin unde ca daca oamenii te judeca ai scapat de judecata lui Dumnezeu(privind acel pacat).Daca ati avea trimiteri la ceva surse ar fi si mai bine:)
Depinde cum primesti judecata oamenilor.
Daca te recunosti, si nu te intristezi, dar nici nu te consideri superior (ceva de genul "uite eu sunt cu Dumnezeu, si va iert, ca eu am scapat ...") atunci Dumnezeu vazand cainta si dragostea va ierta, si va ajuta la indreptare.
Altfel sufletul se va amara, infuria, trufi, izola de lume, si ce mai vezi in jur, ca astea sunt starile actuale ale lumii: unii se distrug ca vai ce zice lumea de mine, altii se considera superiori, si se dau rotunzi ca nu le pasa, ba chiar zicand ca pacatul lor e bun.

Era o pilda frumoasa cu batranul care trimite ucenicul la morminte sa le laude apoi sa le ocarasca. Iar la urma l-a intrebat daca ele au zis ceva. Evident ca ucenicul a raspuns ca nu. La fel ca si ele trebuie sa fim si noi: nimic din lauda sau ocara lumii sa nu se tulbure, ci sa ne recunoastem mereu slabiciunile si sa avem mereu drag fata de ceilalti oricum ar fi ei.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote