View Single Post
  #5  
Vechi 20.07.2011, 13:36:40
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Userul "delia31" aducea in discutie versetul din Ioan 11:25 (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=132) pe un topic inchis.

In acel verset, Mantuitorul spune:
"Eu sunt invierea si viata; cel ce crede în Mine, chiar daca va muri, va trai."

La ce credeti ca face referire acest verset (si altele asemanatoare, care vorbesc despre inviere si viata)? La viata celor inviati din morti sau la viata celor morti (neinviati)?

Eu cred ca Mantuitorul ne vorbeste despre invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice. Gresesc?
Bineinteles ca nu este vorba doar de credinta si atit. Este vorba de credinta in desavirsire prin nazuirea ei. Este vorba de a urma invatatura Sa mergind astfel pe cale.
In orice fel am intelege oricum vom trai daca nazuim si daca din citi-va taleri duhovnicesti facem mai multi.

Colegul care a intrebat despre starea lui Iisus in mormint probabil stie ca El in acele 3 zile nu a fost in trupul mort ci a mers in diferite locuri (desi El este omniprezent) inclusiv in locuinta mortilor unde se pare ca a stat de vorba cu ei vestind ce era de vestit.

Cei care scapa cu viata in urma Judecatii vor avea parte de viata vesnica daca vor avea norocul sa invie mai nainte de trecerea miilor de ani pentru ca nemaifiind nimic rau nici motive de moarte spirituala nu vor mai fi asa incit ramine o singura directie -cea buna-pe care se va merge cu usurinta pina la capatul ei la desavirsirea deplina necesara.
Reply With Quote