View Single Post
  #74  
Vechi 23.07.2011, 21:06:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Recitecs o carte de Agatha Christie, The secret of Chimneys.

Sunt o mare amatoare a cartilor de Agatha Christie. Cred ca le-am citit pe toate si unele le-am recit.

Poate unii or sa se mire, dar eu vad un aspect metafizic in cartile politiste de acest gen (adica, unde ti se prezinta un numar relativ mic de persoane si fapte si se cauta criminalul; nu violenta este pusa in prim plan, ci enigma si aspectul psihologic si uman). De ce? pentru ca si in lume, realitatea este adesea altfel decat pare si adevarul trebuie cautat ci luciditate, fara a da la o parte nici un amanunt care ar putea parea banal. Pentru ca si in viata, 'primii vor fi ultimii', cei care par nevinovati sunt poate 'criminali' si invers.
(Nu degeaba Chesterton, unul din autorii mei preferati, a scris cateva carti 'politiste' in care detectivul este un preot catolic, fr. Brown.)

Si imi place si atmosfera englezeasca din cartile astea, ca si din cele ale lui Wodehouse, un autor comic care a creat personajul Jeeves, un butler mai inteligent decat stapanul lui, un tanar cam zevzec dar bun la inima.
Cum spunea Steinhardt, este ceva din rai acolo. Ca la Dickens... (vorba tot a lui Chesteron, de fapt)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote