View Single Post
  #29  
Vechi 25.07.2011, 13:47:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paprika Vezi mesajul
Andrei, eu sunt o femeie si poate inteleg altfel lucrurile. sau poate nu. departe de mine gandul de a apara avortul. dar spun doar ca ar trebui sa fim mai cu intelegere. eu va spun doar ca personal nu as putea suporta gandul ca in mine creste fructul unei atrocitati, copilul unui barbat care si-a batut joc de mine si de demnitatea mea, un om care a obtinut placere prin injosirea mea, care m-a pus sa-i fac toate cele marcandu-ma pe viata.
eu nu stiu de ce Domnul permite sa existe suferinta. inca nu am gasit un raspuns care sa ma convinga. dar trebuie sa existe un sens si un rost al existentei ei.
Iti raspund cu invataturi lasate de Parintele Arsenie Boca. Iti recomand sa citesti cartea Tinerii, Familia si copiii nascuti in lanturi" si ai sa-ti gasesti multe raspunsuri ale vietii.

• Nouă, toate necazurile vieții ne vin de la greșeli, nu de la Dumnezeu. El numai le îngăduie, și spală cu ele vinovățiile noastre. Oamenii însă tare greu pricep, că ispășirea prin necazuri dovedește, nu părăsirea lui Dumnezeu, ci milostivirea Lui.
• Nu este cale de mântuire, de ispășire a păcatelor, decât calea Crucii. Dacă ar fi fost alta Dumnezeu ne-ar fi arătat-o pe aceea.
• Prin cruce, prin suferința unei răstigniri în viață, se intră în împărăția lui Dumnezeu. Și se intră cu atât mai sigur, cu cât răbdăm o răstignire nedreaptă.
• Așa să vă tâlcuiți crucea pe care o aveți fiecare dintre voi! În Cruce, Dumnezeu a ascuns o taină: taina mântuirii fiecaruia.
• Fiecare creștin care dorește mântuirea sufletului este dator să fie gata a suferi cu dragoste și cu răbdare toate necazurile și durerile vieții, îngăduite de Dumnezeu pentru mântuirea lui „Precum focul curăță arama de rugină, așa boala curăță păcatul omului”.
• Mântuirea este roada ascultării până la umilință a Mântuitorului.
• Ar trebui ca așa de zornic să urmăm Mântuitorului toată calea Sa pământească, măcar pe cât ne zorește foamea și setea celor pieritoare.
• Cea mai grea cruce e lepădarea de sine și nu poți urma pe Iisus fără lepădarea de sine. „Oricine voiește să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea sa în fiecare zi și să-Mi urmeze Mie”.
Reply With Quote