View Single Post
  #3  
Vechi 09.08.2007, 01:06:21
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Cine nu a citit psalmii lui David?Sub influenta psalmilor s-a tot scris poezie crestina....imnografia s-a dezvoltat odata cu aceasta.Psalmii,condacele,stihirile sunt tot atatea comori ascunse ale ortodoxiei.Pe mine ma fascineaza felul in care rugaciunea se impleteste cu poezia,astfel incat ruga capata trup,iar rugaciunea duh,ruga devine arta iar arta rugaciune ...In Biserica la care mergeti canta strana sau este cantarea colectiva?In sfarsit,ce cantare va place si cumm credeti ca se cuvine sa cante norodul........
Mie imi place sa se cante in stil bizantin, daca se poate psaltic mai putin coral, sa se cante corect glasurile, ceea ce se si intampla la catedrala mitropolitana unde obisnuiam sa merg frecvent. Pe cand locuiam in Bucuresti, mergeam la Patriarhie si la Biserica Rusa. Cantam si eu cu ei, ma bucuram ca se canta muzica psaltica, sau alte cantari, insa corect.
Acum, la bisericuta de parohie, strana este compusa exclusiv din cei de la Oastea Domnului, care au un stil putin folcloric, incorect ca gramatica psaltica, altfel decat in repertoriul teologic, intesat de pricesne pe care le cunosc doar ei. Ma simt deseori tulburata de asta, insa trebuie sa merg aici pt ca este mult mai putin aglomerat si pot impartasi fetita fara sa o streseze multimea, fara sa ajung cu ea la altar urland, sau cand merg singura nu am efectiv timp sa ajung pe jos, iar sotul ramane acasa cu copilul. M-as bucura sa se cante macar jumatate corect, sau macar respectand cat de cat glasurile. Sau cel putin sa nu se mai "racneasca", sa ma ierte Dumnezeu!
Imi plac foarte mult "Iubite-voi Doamne" si "Heruvicul" ambele in glasul V.
De fapt imi plac toate cantarile Sfintei Liturghii, si de-aia imi pare rau cand sunt interpretate incorect.
Imi plac foarte mult toate cantarile psaltice de la noi, in alte tari, in bisericile ortodoxe, se canta altfel.
Despre imbinarea rugaciunii cu poezia, este minunat acatistul Maicii Domnului "Rugul Aprins"...
Reply With Quote