View Single Post
  #43  
Vechi 01.08.2011, 02:13:09
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tu cum ai verificat ultima data daca exista Dumnezeu, sfinti, diavoli, ingeri etc?
Eu stiam ca diavolii nu se roaga, ci cred, cred in Dumnezeu si se cutremura. Cred, fireste, pentru ca L-au vazut. Nu au cum sa se roage, ca altfel ar face o fapta buna si nu ar mai fi draci.
.
sfinta scriptura si sfinta traditie
din cite stiu eu , sfintii parinti spuneau ca poti sa te rogi si din mandrie si diavolul ti se alatura in rugaciune ... aratindu-ti valoarea rugaciunilor tale prin aparitia sub forma ingerului de lumina si ispitindu-te si aratindu-ti chiar cum sa te rogi ca sa vina el .....de falsa rugaciune ai auzit ? fariseii se rugau dar fals , oare diavolul care este un mare teolog nu stie lucrurile astea ?
multa iubire

Citat:
Īn prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tema pusa in discutie aici este daca sufletele "mortilor din cer" (sufletele celor care ajung in rai nu pot fi decat ale sfintilor sau ale dreptilor) ne ajuta au ba. E o intrebare simpla, la care un ortodox raspunde da, iar un protestant de orice fel raspunde ba, in virtutea invataturii de credinta a fiecaruia. Daca are cineva dubii in aceasta privinta, sa consulte catehismul sau dogmatica ortodoxa. Dificultatea vine din faptul ca nu stim prea bine care sunt in rai si in iad saupe ce treapta sunt.
.
raspunsul e da ....

Citat:
Īn prealabil postat de glykys Vezi mesajul
In ce ma priveste, nu stiu ce e cu visele pe care le-am relatat si nici nu imi pasa prea tare, atata timp cat eu ma rog si o pomenesc pe bunica, o fac cu credinta ca a dobandit / va dobandi pentru ceea ce ma rog. Strict pentru informatia ta, parintele meu duhovnic mi-a spus, dupa ce i-am povestit visele cu pricina, ca sufletul ei e in cer (nu l-am intrebat cum a verificat), parintele ei duhovnic a spus acelasi lucru, fara sa ii povestesc nimic. De verificat cu adevarat, fireste, nu voi putea verifica decat dupa ce voi fi murit.
.
normal ca e in cer daca e ortodoxa si trupul si sangele lui hristos ,BISERICA cu toti sfintii se roaga .... doar avind ““ haina ortodoxiei ““ normal ca sta la masa musafirilor poftiti la nunta ... eu nu de asta discutam ... CI DE VEDENIA TA ... aici cum ai verificat ? ....
multa iubire

Citat:
Īn prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu una nu am intervenit pe acest topic, cu un reply la postarea anterioara, pentru a evidentia faptul ca nu este o atitudine crestin-ortodoxa sa intrerupem legaturile cu nimeni, mai ales cu cei din familia noastra, sub pretextul ca au credinte diferite de ale noastre, oricare ar fi acestea.
si cine a spus contrariu?
multa iubire
Reply With Quote