View Single Post
  #9  
Vechi 09.08.2007, 11:20:58
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de urzicuta
In Biserica la care mergeti canta strana sau este cantarea colectiva? In sfarsit,ce cantare va place si cumm credeti ca se cuvine sa cante norodul........
la noi canta strana, dupa note, teologi cu niste voci extraordinare. cateodata se mai alatura o doamna, care canta tot dupa note si nu face nota discordanta.

iar in ceea ce priveste norodul, le mai chinuie talentul pe cate unele (barbati n-am remarcat)... acuma cam stiu care si incerc sa nu fiu prin zona lor acustica.
Asta doream si eu sa spun, ca daca strana canta un stil destul de strain de cel ortodox autentic, se smintesc foarte usor si mirenii. Si la noi in biserica cei din Oastea Domnului sunt daruiti cu voci foarte frumoase, insa stilul este cel al pricesnelor. Si se pare ca zgarie pe urechi mult mai multi oameni care ar putea trece cu vederea pe cei nestiutori, insa toata strana...mai greu. Problema nu este nestiinta, pentru ca nu e geru sa cumperi casete cu Cantarile Sfintei Liturghii si sa inveti, insa se canta propriul repertoriu, care ii diferentiaza de ceilalti participanti la viata liturgica. Mie mi se pare ca doar Dumnezeu stie care este nevointa fiecaruia, insa manifestarea exterioara a trairii duhovnicesti a Tainelor, trebuie facuta cu grija,. ca sa nu smintim sau sa indepartam pe cei care ajung la Dumnezeu si cu ajutorul simturilor. Avem un cult de o simbolistica si de o frumusete extraordinare, de ce sa nu-l pastram pentru slava lui Dumnezeu, pentru folosul oamenilor, si pentru cinstirea celor care au contribuit la crearea acestui cult, a celor care au savarsit jertfa personala tocmai prin contributia lor la frumusetea acestor cantari?
Mirela, este foarte bine ca se canta in stil bizantin, mie mi se pare o binecuvantare.
Ma mira insa, ce spunea fratele nostru din Ardeal, ca acolo nu este nici urma de psaltica, eu am stat destul de mult la manastire in Toplita- Harghita, unde am ascultat si am canatat alaturi de maicute muzica psaltica, si inca foarte corecta. Cantarile erau dintre cele cu grad de dificultate la interpretare mai mic, insa bizantine, ale noastre, si cantate din suflet cat de corect putea fiecare.
Nici urma de pricesne. Tot in Harghita am fosti colegi de facultate, actuali preoti, casatoriti cu foste colege, si ei canta tot corect, pe note asa cum sunt toate cantarile scrise in cartile noastre de cult. Nu este obligatoriu sa cunoastem toti gramatica psaltica, ci putem canta dupa note si dupa ureche. Important este sa ne straduim.
Reply With Quote