View Single Post
  #3  
Vechi 08.08.2011, 17:03:15
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

O gresala foarte mare:
Galatieni 5:
1. Stați deci tari în libertatea cu care Hristos ne-a făcut liberi și nu vă prindeți iarăși în jugul robiei.
2. Iată eu, Pavel, vă spun vouă: Că de vă veți tăia împrejur, Hristos nu vă va folosi la nimic.
3. Și mărturisesc, iarăși, oricărui om ce se taie împrejur, că el este dator să împlinească toată Legea.
4. Cei ce voiți să vă îndreptați prin Lege v-ați îndepărtat de Hristos, ați căzut din har;


LEGEA CEA VECHE= ROBIE
LEGEA CEA NOUA = LIBERTATE

Tu vrei sa fii si rob si liber? Oi fi vrand dar nu cred ca se poate ca uite ce zice daca te circumcizi IIsus se poate sa nu-ti foloseasca la nimic.
2. Iată eu, Pavel, vă spun vouă: Că de vă veți tăia împrejur, Hristos nu vă va folosi la nimic.
Si IIsus a adus botezul ca sa intrii in rai si Sfanta Impartasanie ca sa ai viata vesnica.

In mod ciudat si paradoxal Protestantismul infiintat la 1500 de ani de la venirea lui IIsus a inceput sa se miste disnre libertate spre robie. Unii au adoptat Samabata de la Legea Veche. Au renuntat la Sfanta Liturghie si sfanta Imparatsanie pentru viata vesnica. Pentru pacate grele ca avortul in loc sa accepte spovedirea Legii celei Noi care e mult mai puternica si ingeri au fost vazuti cum vin si sterg pacatele s-au dus inspre omorarea cu pietre din Legea cea Veche.

CRESTINII SUNT DOAR LIBERI.

Last edited by spre_rasarit; 08.08.2011 at 17:17:21.
Reply With Quote