View Single Post
  #1822  
Vechi 15.08.2011, 21:44:54
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Nu deviem deloc ci raspunsul meu depinde de al dvs. Daca nici unui baiat nu i-ati permite sa se faca preot, atunci inseamna ca aveti dvs. o problema cu meseria de preot, deci interdictia nu este atat din lipsa de iubire fata de copii ci fata de dvs. Daca insa baiatului i-ati permite dar fetei nu, asta arata ca pe fetita dvs. o iubiti mai putin decat ati fi iubit un baiat. Atata timp cat este singura la parinti nu are cum sa isi dea seama, daca insa va avea un fratior este posibil sa isi dea seama, depinde de ce sensibilitate are la nivelul inimii.

Cat despre preotie, in Biblie preotia desemneaza urmatoarele:

- preotia levitica pe linia lui Aaron din care nu poate face parte nimeni din lumea asta decat urmasii lui Aaron
- preotia lui Melchisedec care era mai mare decat preotii levitici
- preotia lui Iisus Hristos care este pe linia lui Melchisedec in conditiile in care nu a fost preot cat a fost pe pamant ci preotia Sa a constat in faptul ca s-a dat pe sine Insusi sacrificiu pentru stergerea pacatului si acest sacrificiu a functionat spre deosebire de cel animal adus de preotii levitici care nu a avut puterea sa stearga pacatele
- preotia tuturor crestinilor primita prin credinta in Iisus Hristos

Nu exista nici o alta preotie in Biblie ci acolo unde la noi s-a tradus cu preot in Biblie scrie de fapt Batran. Iar batranii la evrei nu erau preotii ci erau barbati considerati intelepti, ca atare in majoritatea cazurilor erau in varsta si care vegheau la bunul mers al comunitatii ebraice. Acest rol era mereu rezervat barbatilor in societatea ebraica unde spatiul public era interzis femeilor.
eu zic sa citesti Faptele Sfintilor Apostoli (Noul Testament in general) si te lamuresti.
Nu mi-ai raspuns la intrebare: ce legatura are dragostea pentru femei cu preotia?
eu inteleg ca ai niste frustrari, dar nici asa, din orice sa incerci sa dovedesti ca barbatii sunt niste misogini(probabil esti adepta zicalei: toti barbatii "e" porci.). crede-ma, ca pana acum, nu am gasit nici un misogin printre toti prietenii mei din biserica. dimpotriva, toti isi iubesc foarte mult sotiile.