View Single Post
  #42  
Vechi 22.08.2011, 16:40:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Tricesimus, in caz ca nu mi-ai dat ignore si totusi mai citesti enervantele si incomodele mele postari
Stimată soră postările tale nu-s deloc enervante, îmi procură chiar o anumită delectare intelectuală căci te văd destul de bine informată, motiv pentru care nu-ți dau ignore (precum frățiorului ce ne sufocă cu multa lui iubire). Recunosc unele postări reușesc să fie incomode, nu-i cazul acesteia, incomodă eventual pentru tine, căci:

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
iti vand un pont. Nu de alta da’ sa nu te faci de rusine cand vei mai semnaliza incongruente ortodoxe pe topicul cu „Diferente intre versiunile Scripturii”. Daca tot te-ai facut judecator si critic al versiunilor ortodoxe, ar fi macar de asteptat sa nu confunzi versiunile intre ele si sa stii macar ce critici.
Fleoșc! Nu e pont, e doar o cacialma, căci ai cam încurcat tu versiunile ortodoxe între ele... ce să-i faci, se mai întâmplă și la case mai mari.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Vezi ca de la traducerea versiunii sinodale (in care apare termenul ”stirbire” la Filipeni 2, 6) Bartolomeu Anania a cam lipsit. Din binecuvantate pricini, s-ar zice. Pur si simplu nu apucase inca sa se nasca in 1914, cand membrii Sf. Sinod au lucrat la ea. In versiunea anania, nici macar nu apare termenul „stirbire”. Daca te-ai fi obosit s-o consulti inainte de a fi atat de nedumerit ce-o fi insemnand acest termen inexistent, ti-ar fi sarit in ochi.
În versiunea sinodală 1914 NU apare termenul "știrbire":

"Carele în chipul lui Dumnezeu fiind, nu răpire au socotit a fi el întocma cu Dumnezeu;" (Filipeni 2,6 - versiunea sinodală 1914)

în timp ce în versiunea sinodală actuală, apare termenul "știrbire":

"Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu," (Filipeni 2,6 - versiunea sinodală actuală - conform http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=28&cap=2)

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Mersi anticipat ca n-o sa incepi sa cauti justificari penibile. Scuzele de rigoare sunt suficiente. Thanks!
Acum cât privește versiunea sinodală actuală (în uz în B.O.R. ), rămâne de văzut dacă IPS Bartolomeu Anania a avut, ori n-a avut nicio contribuție. Sper să ne lămurească cineva [mai] avizat, eu fiind dispus să-mi cer scuzele de rigoare. Nu cer acest lucru din partea ta... a greși e omenește...
Reply With Quote