View Single Post
  #743  
Vechi 26.08.2011, 14:08:43
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Stimate Domnul Atanasiu

Am observat,nu o singura data,ca dvs criticati doctrina predestinarii.Este dreptul dvs sau al bisericii din care faceti parte.Insa corect ar fi sa o faceti criticand punctual si exact aceasta doctrina in care credem noi.Din ce ati scris pana acum pentru mine,ca si calvinist,este clar ca nu stiti la ce se refera aceasta doctrina si mi mult,o prezentati trunchiat si asa cum va convine.Prin urmare va solicit sa o analizati in intregime,punctual, cu critici pe fiecare aspect invocat de noi.

Va promit ca o sa va insotesc si eu in acesta analiza cu clarificarile necesare pt ca sa va ajut cumva,in cazul in care chiar doriti sa criticati cu temei,sa aveti la dispozitie ceea ce credem noi si nu ce spun altii despre noi sau,si mai grav,ce-si imagineaza altii si servesc public pe post de adevar.Este posibil ca intreg formul sa nu fie de acord cu mine.Imi asum asta dar mi-as dori,daca tot tineti lectii despre ,,neadevarurile" predestinarii,sa discutam putin,noi doi,public,despre ce contine ea,ce am inteles fiecare din ea si la ce ne referim.Apoi,dupa ce clarificam,veti putea si critica.Pana atunci emiteti judecati dintr-o singura directie si am zis sa nu va las singur in acest cautat noncombat.

Intrucat si eu si cred ca si dvs mai avem si alte treburi pe lumea asta,va propun sa lasati analiza pe episoade si eu voi raspunde la fiecare.La final tragem concluziile.Puteti folosi ce materiale teologice doriti si ale cui doriti.Si eu voi face la fel dar cu indicarea sursei si autorului pt ca oricine sa poata verifica.Si am suficiente pe tema asta,va spun inainte sa incepem.Pana acum,din ceea ce scrieti,nu m-ati convins cu nimic in ceea ce priveste existenta unei critici reale si fundamentate teologic.Sau si mai exact:biblic.Si cu ocazia asta vom mai clarifica si o alta minciuna des vehiculata despre noi:cum privim noi liberul arbitru in raport de suveranitatea absoluta a divinitatii.Asadar astept cu mare interes ori acceptul dvs sau,si mai bine,semnalul de incepere,adica primul episod.Discutam fara limita in timp:calm,metodic,asa cum trebuie.Bineinteles ca puteti refuza si continua monologul.As fi dezamagit dar cumva v-as intelege.

Cu deosebit respect
Scotland The Brave


Hi, Scot! Te-ai mutat de buna voie cu tot cu coji de nuci in astalalt colt al forumului? Vezi ca pe Alexandru nu il cheama Atanasiu (a-thanatos=fara moarte), ci Anastasiu (Anastasia= Inviere). Sper sa nu te taxeze prea tare pe chestia asta, ca stii ca nu-i scapa detalii de astea.

Si eu vreau sa urmaresc "meciul" asta si intrucat tin cu tine, pe termen lung, sper sa castige Alexandru, hic et nunc, pe termen scurt. Intelegi tu cum vine asta...

Si eu sunt gata sa admit predestinarea doar cu conditia ca asta inseamna ca Dumnezeu ne-a predestinat pe absolut toti sa fim cu El, fara insa sa ne incalce cu ceva si libertatea noastra.

Dumnezeu tine mana intinsa pt. toti, dar depinde de fiecare daca-I intindem si noi mana sau nu sau daca o lasam sa ne scape, atunci cand ne depasesc incercarile si deznadejdea.
Stii doar ce paradoxal e El - ii iubeste pe cei ce Il rastignesc dar ii rastigneste (ii pune la grele incercari) pe cei e Il iubesc.

Hristos cu tine!
Reply With Quote