View Single Post
  #746  
Vechi 26.08.2011, 20:11:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
PS2:yep,nu stiti despre ce este vorba cu predestinarea.Daca ar fi stiut ar fi comentat-o in interiorul celor 5 Teze ale Calvinismului.Asa cum facem noi,nu cum face dansul,cand o rupe din context.Noi niciodata nu o analizam si nu o sustinem izolat.Se aude dom' doctor?NICIODATA.Dar cand o analizezi in context,cu Biblia in fata,atunci se schimba discutia.Dar toate la timpul lor,cand vrea domnul doctor.Daca vrea.
Eu pana acum m-am "specializat" mai mult pe catolicism, plus ceva de la adventisti, penticostali, stiu si de mormoni, etc.
Acum am citit mai multe despre calvinism, dar e exact ce stiam, sustin predestinarea. Daca nici ei nu sustin predestinarea inseamna ca nimeni nu sustine. http://en.wikipedia.org/wiki/Calvinism
E totul destul de clar in acele puncte. Si primul punct e diferit de conceptia ortodoxa, ei spun ca natura umana este total cazuta, deci ca nu mai pastreaza chipul lui Dumnezue in om si deci nici vointa. La noi nu e asa, o dovada clara e ca si unii oameni care nu sunt crestini pot face fapte bune, au vointa, nu sunt toti inclinati doar spre rau. Caderea a adus o deteriorare a firii umane, dar nu o cadere totala.
De aici de la eroare punctului unu urmeaza in mod firesc si punctul patru, harul irezistibil, care nu tine cont de vointa omului, un fel de infailibilitate papala extinsa la toti credinciosii.
Iar punctul doi urmeaza firesc, predestinarea. Oamenii sunt alesi dinainte fara vreo conditie si in functie de aceasta alegere arbitrara unii se mantuiesc si unii nu. Ma intreb de ce nu sunt alesi toti, pentru ca Dumnezeu e bun.

Asadar nu era niciun secret, e ceva ce stiam dinainte despre calvinism (in mare), se poate observa ca e o dogma confuza si contradictorie.
Daca nu se stie, in ortodoxie avem conlucrarea harului cu vointa, numita sinergie. In cazul unui om matur, datorita faptelor sale si a inimii bune, acesta devine deschis catre Dumnezeu si afla adevarul si credinta. In cazul in care ne nastem ortodocsi alegerile parintilor si faptele lor face ca si noi sa ne nastem tot ortodocsi.
Asadar prin Botez si Mirungere primim harul, iar noi cu ajutorul vointei conlucram cu acest har. Faptele bune si credinta fac sa creasca harul, primind mai mult har devenim si mai apropiati de Dumnezeu si implinitori ai voii Lui si tot asa, intr-o spirala. Harul se poate pierde (cum facem adesea), prin Spovedanie si Impartasanie reeditam Botezul si Mirungerea si primi har in continuare.
Daca Luther sau Calvin stiau acestea despre ortodoxie nu mai era nevoie sa faca alte dogme, acestea sunt perfecte si ei aflau adevarul.
Reply With Quote