Subiect: Calugaria
View Single Post
  #7  
Vechi 03.09.2011, 21:02:57
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlexieOmulLuiDumnezeu Vezi mesajul
Buna!Am 13 ani si sunt fata.Inca nu i-am zis preotului ca am un gand de a ma duce la manastire.De ce?Pentru ca nu mai vreau sa mai vad spurcaciunile acestei lumi.Acolo imi castig mantuirea mai repede.Si cand o sa cresc mai mare sunt sigura ca acest gand o sa-mi dispara.Am o sora la manastire si m-a fascinat cantecele lor ,notele psaltice,portul negru pe care trebuie sa-l poarte permanent.De asemenea stiu ca sunt si multe ispite acolo.Dar nu sunt sigura ca le voi putea depasi.Am vazut cat de diferita este lumea acolo fata de aici.Pace,liniste,intelegere.Ar trebui sa ma duc de pe acuma sau ar mai trebui sa astept?

In primul rand, de cand te-ai hotarat? Este foarte important. Ca daca te-ai hotarat azi, s-ar putea sa fie un impuls.

Sa presupunem ca esti hotarata.

Citat:
În prealabil postat de diana-lorena Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Este un gand frumos acesta..stii ca sunt monahi si monahii care de mici au crescut la manastire si au ramas toata viata acolo...nu cred ca varsta este importanta,ci chemarea.
La manastire nu mergem sa fugim de lume, ci sa ne rugam pentru ea...
Ce gand sa iti dispara? Un calugar care si-a inchinat viata lui Hristos nu mai vrea pe urma sa se intoarca in lume...e pacat sa te intorci de pe drumul acesta...
E absoluta nevoie sa vorbesti cu duhovnicul tau si daca se poate sa mergi pe la manastiri sa vorbesti cu surorile sau cu fratii de acolo. E nevoie sa ai binecuvantarea duhovnicului tau...si tine cont de sfaturile lui...daca asta e crucea pe care o vrei, trebuie sa ti-o asumi...roaga-te mult, sa te lumineze Dumnezeu ce trebuie sa faci!

te imbratisez cu drag,
Diana
Atunci subscriu la tot ce-a spus Diana.

Si in plus ti-as recomanada sa te duci la un Calugar la o Manastire de Maici si sa-i spui de decizia ta. El te va indruma cel mai bine. Si dupa Spovedanie si dupa ce vorbeste cu tine isi da el seama daca esti potrivita si te poate indruma in viata ca sa ajungi sa te hotarasti 100% sigura. Nimeni nu poate alege in locul tau.

Sa nu crezi ca in ziua de azi monahia inseamna sa nu te duci la scoala. Azi monahii se duc la scoala, fac si facultate sau unii au si mai multe. Sau poate Manastirea la care te vei duce nu se va axa pe asta. Oricum, trebuie sa citesti si cateva carti ca sa te documentezi despre ce inseamna viata monahala si trebuie sa-ti alegi si Manastirea in functie de nevoi, cred ca Parintele Paisie Aghioritul spunea ca trebuie sa-ti faci o lista cu ce ti-a placut si ce nu la mai multe Manastiri si dupa sa-ti alegi ca s-ar putea ca aceea sa ramana casa ta.

Este ideal sa intri la Manastire de mica pentru ca n-ai timp sa te desfeti cu anumite lucruri si calugaria va fi mai curata si mai bine inradacinata, ca si un copil, daca il obisnuiesti de mic cu un lucru asa va face si cand va fi mare.

Acum, pentru ca ai dorinta asta nu trebui sa faci un capriciu din ea. Asteapta, dar vorbeste cu un Calugar.

Si de exemplu, daca vei fi acceptata de mica, oricum vei mai fi lasata in lume o perioada. Un an sau mai mult ca sa fii sigura si sa nu fie un impuls de moment.

Si au fost calugari care s-au dus si la liceu si la facultate fara sa fii intrat in Manastire, dar s-au ferit de fete.

Mai zicea Parintele Cleopa: "ca daca esti pregatit sa mananci bataie de 3 ori pe zi si mancare o data la 3 zile, esti bun de Manastire".

Si sa nu-ti imaginezi ca la Manastire curge numai lapte si miere. Poate ca n-ai sa vezi iubareti in Manastire, dar ei sunt mult mai ispititi ca oamenii. Si trebuie sa devii si harnica, ca vei si munci, vei manca putin si te vei ruga mult. Si nu te va tine nimeni in brate, trebuie sa fii puternica de una singura. Si nici sa nu fugi daca e greu, ca oriunde e greu si acolo, si al servici si in familie.

Poate il rogi pe Calugar sa-ti dea o pravila, sa vezi daca rezisti. Adica te duci la scoala, inveti bine, esti cuminte si-ti faci si rugaciunile.

Si la scoala sa te comporti normal, sa nu fii ceea ce numesc unii habotnica. Si sa te imbraci cum te-ai imbracat pana acum, ca momentan traiesti in lume, dupa te ocupi de hainele negre. Nu ma refer sa te machezi sau sa apari in fusta scurta, ci daca pana acum ai purtat pantaloni si fuste normale, sa nu apari cu fuste pana in podea si cu basma pe cap.

(Probabil nu vei primi randuiala de mancare, in sensul sa nu mananci carne, ci doar peste sau altele, care poate i-ar soca pe ai tai, dar sa fii cumpatata, sa vezi daca poti renunta la anumite placeri: gen ciocolata, cola...Sau poate ca nu-ti va zice nimic inca, si cele legate de manacare le vei invata in Manastire).

Succes.

http://www.youtube.com/watch?v=Ds1iP...eature=related o tundere in Monahism care mi s-a parut emotionanta.
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici

Last edited by Azzuurra; 03.09.2011 at 21:08:13.
Reply With Quote