View Single Post
  #7  
Vechi 03.09.2011, 21:44:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
A plecat la ceruri doctorul copiilor.
Dumnezeu sa-l ierte, sa-l odihneasca si sa-l mantuiasca!

Am citit candva marturii ale copiilor (acum adulti) tratati sau ale parintilor acestora, operati de doctorul Pesamosca, in care se vorbea de niste interventii incredibile pentru perioada respectiva, pentru dotarea de care se dispunea la acea vreme, pentru cunoasterea medicala de la acele timpuri...

Am citit de curand, viata Sfantului Luca al Crimeei, un doctor daruit in intregime oamenilor, atat pentru ajutorul trupesc cat si sufletesc.

Nu pot sa nu fac o asemanare intre cei doi.

Dumnezeu sa-l odihneasca!
Exact la acest titlu m-am gândit și eu când am auzit veste morții acestui minunat doctor care și-a onorat jurământul pe care l-a făcut când și-a început slujirea de doctor. Astfel de oameni sunt extrem de rari și sunt de neprețuit.
Cu ceva timp în urmă am urmărit o emisiune la un post de telviziune și am rămas profund impresionată de modestia sa. Atunci era tare mâhnit deoarece voiau să-l mute din spitalul unde a muncit și trăit cea mai mare parte din viața sa.
Nu a avut casă dar cred că îl așteptă un palat acolo sus în ceruri lângă Dumnezeu și lângă sfinți. Astăzi am vărsat o lacrimă izvorâtă direct din suflet.
Dumnezeu să-l odihnească și să-l scrie în Carea celor Vii.
Acei pe care i-a ajutat vor avea un înger în ceruri, pe doctorul fără de arginți Pesamosca.
Reply With Quote