View Single Post
  #7  
Vechi 10.09.2011, 22:11:22
belciuge belciuge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 12
Implicit

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Scuze acceptate, Gdf.

Motivul pentru care am intrebat este ca din experienta mea de viata stiu ca multi au dificultati in a gasi nasi. Pur si simplu lumea refuza pentru ca este o cheltuiala si in afara de asta chestia cu "nasi spirituali care sa te calauzeasca in drumul tau spre mintuire" este o gluma in zilele noastre. Este mai mult traditie in genul "sarut mina nasa, ce mai faci.." decit o pereche de oameni casatoriti care sa-ti fie alaturi in drumul mai mult decit anevoios spre mintuire. Parintii mei au avut niste nasi care numai aproape nu le-au fost, sora mea are niste nasi cu care nu mai vorbeste (recunosc ca nu este numai vina nasilor dar oricum nu s-au inteles mai deloc dupa cununie), sora mea este nasa de cununie a unei cunostinte/amice cu care nu mai vorbeste de ceva timp s.a.m.d.

Asa ca.. avind in vedere ca nu am de gind sa fac mare chef as fi vrut sa stiu daca pot sa ma scutesc de oboseala asta cu gasitul nasilor. Sigh. Am citit parca intr-un roman romanesc (Mara?) cind se casatoresc pe ascuns tinerii si preotul ii cununa fara nasi.. Trebe sa-l intreb pe duhovnicul meu. Sper sa nu faca si el ochii maari la mine

Elena
Reply With Quote