View Single Post
  #1086  
Vechi 12.09.2011, 14:07:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@konijiro
Eu din contra spun ca MAJORITATEA decide! daca tu esti budist, n-are de ce sa te influenteze o icoana ortodoxa, pe care majoritatea au dorit sa o puna pe perete. Eu n-aveam icoane pe perete cat timp am fost la scoala, nici in generala, nici in liceu, probabil si din cauza ca nu se facea religie in liceu,iar in generala era optional (apoi s-a scos) insa chiar nu vad de ce se face atata tam-tam de la o icoana pusa pe perete. Am vazut 3 sali de clasa care aveau o iconita discreta, printre alte "materiale" expuse pe perete, care chiar nu facea nota discordanta. Circul asta ateist e mizerabil.

@Dumitru73:
pe Mahomed n-are cum sa-l picteze, caci religia islamica interzice reprezentarile umane, deci un profesor nu va da aceasta tema elevilor, daca se simte, insa poate sa le dea alta. Pot sa-l expuna si pe Buhda, daca schita e reusita, de ce nu? daca se aduce o statuie la clasa, iar elevii deseneaza dupa model, il creioneaza. Pe peretii scolii mele generale erau expuse desenele noastre, inclusiv INGERI. Nu s-a scandalizat niciun parinte ateu ca vede un inger, in care el nu crede si nici n-a cerut ca acele picturi sa fie retrase.

Last edited by ioanna; 12.09.2011 at 14:15:07.
Reply With Quote