Subiect: CASATORIE ALBA
View Single Post
  #7  
Vechi 16.08.2006, 10:12:27
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt Nicoleta23
Am o intrebare ...sau o nelamurire :tu esti crestin-ortodoxa?
Daca "NU" atunci se explica intrebarea si topul tau...mai trebuie sa inveti si sa aprofundezi ortodoxia.
Daca "DA" atunci de ce te abati de la dreapta ta credinta si mergi pe drumul sectantilor eretici?...sau a habotnicilor fanatici care habar nu au pe ce lume sunt?
Daca unirea trupeasca dintre un barbat si o femeie ar fi fost uraciune inaintea lui Dumnezeu fii convinsa ca nu ar mai fi fost lasata sa se practice...ca s-a ajuns unde s-a ajuns in ziua de azi,asta este altceva...noi vorbim aici in termenii credintei ,despre relatii intre cupluri cu frica lui Dumnezeu.
Daca nu doresti astfel de relatie nu vad rostul casatoriei(documenteaza-te sa vezi ce inseamna aceasta Taina si care sunt conditiile pt a o realiza...numai la sectanti vei gasi ideea de a te casatori cu un barbat dar sa traiti ca fratii,vezi Doamne din smerenie sau va sacrificati dorinta trupeasca pt Hristos,cica...dar ei fac asta pt ca nu mai au Sf.Taine,fac de capul lor totul...de ce crezi ca sunt considerati eretici?)...mergi la manastire si iti pastrezi castitatea...sau tu nu vrei nici in luntre nici pe punte...crezi ca poti jongla cum iti convine(tu si toti care gandesc ca tine)....
Eu iti spun un lucru pe care ar trebui sa-l stii daca esti ortodoxa :fiecare avem o cruce de dus...iar drumul spre mantuire are 2 cai...Hristos nu iubeste "caldiceii"(citeste in Noul Testament....sau predici ale pr.imbunatatiti :Cleopa,Arsenie Papacioc,Teofil Paraianu,Arsenie Boca,Sofian Boghiu...etc,nu mai continui si cu cei greci sau rusi...macar sa-i citesti pe cei pe care ti i-am dat).
Lasa-ti-va de smerenii false si fiti ortodocsi adevarati...cautati sfaturi in carti sau la preotii duhovnici buni,indiferent ca sunt mireni sau calugari...nu mai umblati ca mustele ametite...ca timpul trece si mantuirea pe langa noi...
Iertati-ma ca scriu asa acustic...va iubesc sincer dragilor si nu vreau sa treceti si voi prin ce am trecut eu in viata cand eram ca voi...deschideti ochii si cautati si savarsiti ADEVARUL caci doar EL va va face LIBERI (adica constiinta curata ca a pruncilor)
Luati aminte...!!!!
Reply With Quote