View Single Post
  #8  
Vechi 13.09.2011, 14:02:10
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ratiunea Lui intrece cu mult ratiunea noastra si El vede lucrurile cu totul altfel.
Dublu standard. Din nou. Ia zi, daca ratiunea lui o intrece pe a noastra, de unde stii tu ca e iubitor de oameni, drept, omnipotent si omniscient? Asta e o caracterizare, care presupune intelegere. Deci, il intelegi, sau nu?

Astept sa imi spui cum l-ai judeca pe respectivul zeu daca si copiii tai pier intr-un incident similar.

Citat:
Daca tu nu vrei sa crezi nu te obliga nimeni dar daca nu crezi atunci nici nu ai nici un motiv sa te revolti si sa afirmi ca Dumnezeu e rau. Cum ar putea fi rau cineva care nu exoista?
Eu nu afirm ca e rau. Eu afirm ca zeul crestin, asa cum e el descris in Biblie, nu exista, pentru ca e contradictoriu. Si daca as accepta de dragul argumentatiei ca exista, tot nu m-as inchina la el, pentru acelasi motiv pentru care nu as accepta oricare alt tiran sangeros, eogocentric si iubitor de genocid.

Problema e ca sunt inconjurat de oameni ca tine, care considera ca zeul respectiv e bun si iubitor, pentru ca nu a ars o Biblie. Si in aceeasi fraza, imi explicati ca e bun si iubitor pentru ca, desi a fost acolo (vezi Biblia) a permis ca 116 copii sa moara in flacari.

Ce e mai rau e ca oameni cu o asemenea gandire au pretentia sa dicteze politici publice in tara mea, ca deh, ei sunt majoritatea.

Citat:
Si daca exista si te-a creat esti al Lui, vrei sau nu.
Gresit. Am liber arbitru, sau crezi ca doar crestinii se pot lauda cu asta?

Citat:
Iti wspun doar o vorba: "Vom muri si vom vedea...".
Citeste-mi semnatura.

Citat:
Nu am nimic cu tine dar sunt prea pline toate threadurile de postari inutile ca a ta.
Pana una alta, sunt aici ortodocsi cu care am un dialog civilizat, uneori chiar interesant. Daca tu consideri postarile mele inutile, poti sa alegi sa nu raspunzi la ele, nu te sileste nimeni.

Citat:
Daca crestinii vor sa discute de minunile ce li s-au intamplat lasa-i sa o faca si vezi mai ia o carte de chimie in mana si asa iti place tare sa studiezi si sa gasesti raspunsuri "stiintifice" la toate.
Crestinii de care vorbesti tu sunt cei care imbratiseaza stiinta (si beneficiile aduse de ea) in viata de zi cu zi, dar brusc ea devine "neadevarata" (ca sa te citez) in momentul in care, intamplator, le contrazice credinta si dogma.
Eu nu sunt duplicitar, am o pozitie foarte clara apropo de religie si stiinta. Nu ma astept din partea voastra la acest lucru, pentru ca in cele mai multe cazuri, religia si onestitatea intelectuala nu merg mana in mana.

Citat:
Deal or no deal?
De pe ce pozitie imi propui un "deal"?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote