View Single Post
  #110  
Vechi 13.09.2011, 18:17:10
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca am inceput sa nu mai cred in Dzeu. Si asta pentru ca vad cum e viata, cum sunt oamenii, ca e prea multa suferinta si prea multa nedreptate. Am fost crestin-ORTODOXA inainte, poate ca si acum incerc sa fiu. Dar pur si simplu nu mai am motive sa cred. Sunt satula de ipocriti si o spun cu cea mai mare onestitate ca cei mai MARI ipocriti am intalnit printre crestini. Asta ma face foarte revoltata. Mi-ar fi placut sa stiu ca exista un Dzeu care vegheaza peste toate si peste toti si va URASC CA SPUNETI CA ANIMALELE N-AU SUFLET. CRED CA ASTA A FOST PRINCIPALUL MOTIV PENTRU CARE AM INCEPUT SA NU MAI CRED! Zilele trecute mama mergea cu tramvaiul, pana s-a auzit un scherlait de caine si tramvaiul s-a oprit. Il calcase. De ce cainele care e un animal NEVINOVAT, PT. CA DZEU NU I-A DAT POSIBILITATEA SA VORBEASCA SI SA RATIONEZE, TRECE PRIN ASTFEL DE CHINURI??? Si oamenii la fel, din experienta proprie pot sa spun ca sunt niste fiinte EGOISTE, FATARNICE, EXTREM DE MARGINITE. N-AU NICIO VINA CA PACATUIESC!
Am vrut sa-ti dau un pm, dar vad ca nu se poate.

Stii ce cred? Ca tu n-ai fost incercata in viata prea tare. Poate ai avut tu sau ai niste probleme minore, si din cauza ca sunt atat de minore, simti ca viata n-are sens, ca nu e suficienta de fascinanta, si trebuie sa te agati de ceva.

Ce daca sunt ipocriti, fatarnici, ....? Fii tu altfel. Fa tu Biserica in sufletul tau.

Si nici nu poti duce crucea altuia, nici a catelului, nici a nu stiu cui care a patit nu stiu ce. Ii poti ajuta pe semeni, dar du-ti crucea ta. Si dupa cum am spus, imi pare cam usoara. Si nu-l mania pe Dumnezeu. Sau te supara ca e usoara si n-ai ocazie sa te smeresti, sa-ti plangi pacatele?

Daca problemele tale sunt fatarnicia oamenilor, si mici greseli in viata(oricum, celelalte alegeri, care momentan iti par intelepte, nu stii unde te-ar fi dus) e bine. Si viata perfecta nu exista, si in necazuri te calesti. Ca sa nu mai spun, oricat de buna ai fi, sunt sigura ca ai dezamagit si tu pe cineva(si in momentul asta esti prilej de fascinatie pentru ei).

Dar imi pare mie ca tu ai cam mult timp liber, de stai sa meditezi la altii. Asa ca umple timpul ala cu ceva, un hobby, mai invata, ce crezi tu. Ia gandeste-te: ai unde sa dormi, ai ce sa mananci? Esti privilegiata. Ai parinti, ai si o prietena de incredere? Aur curat, putin il au. Mai ai si servici? Oooooooo. Nu stiu unde stai, dar ia sa dormi tu in gara o seara, in sala de asteptare, sa vezi ce-i acolo? Sa dormi o viata in fund si sa nu fii suparat? Sau altii avand ispite, chiar si in conditiile alea? Ia sa te gandesti, ca fara sa-ti imaginezi vreodata, ai putea sa ajungi ca nene ala de pe saltea, care o viata traieste in strada. Dumnezeu stie de ce a randuit asa, poate omul ala ajunge sfant, daca isi pazeste mintea. Si in timpu' asta tu traiesti in puf si te vaiti.

Dar tu zi saru'mana pentru ce ai si nu te mai plange pentru nimicuri, ca in viata se pot intampla multe lucruri rele. Si mai bine sa nu le cunosti, sa fii fericita cu ce ai, sa te rogi si sa te gandesti ce poti face mai bine in viitor pentru tine si cum vei schimba tu lumea in bine, de vei vrea. Fa voluntariat(cu oameni-copii, batrani, bolnavi), daca tot iti doresti o lume mai buna. Te caleste si ala.
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote