View Single Post
  #559  
Vechi 19.09.2011, 05:14:10
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Draga Adriana, sa-ti zic un cuvant de-al mitropolitului Bartolomeu: ,,Cu omul adamic Creatorul vorbea într`un singur limbaj; omul căzut n`a mai înțeles graiul îngerilor, și`ntru târziu s`a pomenit Moise că tocmai pe el, bâlbâitul, îl trimite Dumnezeu să le grăiască oamenilor cuvintele Sale.
– Cum o voi face, Doamne, de vreme ce sunt gângav?
– Tu, într`adevăr, ești, dar Aaron, fratele tău, nu e. Eu îți voi spune ție, tu îi vei spune lui, el le va spune oamenilor, și astfel tu vei fi pentru el ceea ce sunt Eu pentru tine. Cuvântul devenise cuvinte."

Odata cu Invierea, noi avem de parcurs drumul invers. De la cuvinte la Cuvant. Cuvintele Scripturii trebuie sa devina din nou ceea a fost la inceput.
,,La inceput a fost Cuvantul,,
si Cuvantul s-a facut Trup
si ni s-a dat noua spre mancare.

Ca sa intelegem meta-logica si cuvintele Scripturii, nu doar franturi si piese disparate, care uneori se bat cap in cap, tre’ sa fim conectati launtric la Cel ce este Logosul, Cuvantul.


Mantuirea nu-i conditionata de cunoasterea detaliilor exterioare, a adevarurilor istorice, cronologice, ci imparatia cerurilor aceasta este: sa Il cunoastem pe viu pe Cel Viu care ni se da in Sf. Euharistie.
Or, vorba lui Tutea, o babuta analfabeta, murdara pe picioare care se roaga si se impartaseste in Liturghie, sincer si fara indoieli de teoretician, e mai aproape de Hristos decat un rationalist, PhD in Teologie la Sorbona sau Heidelberg si care-L cauta pe Dumnezeu mai mult in biblioteci si printre cuvinte prafuite despre El.

Odata cu Invierea, s-a terminat era Hristosului istoric si a inceput era liturgica a Hristosului euharistic.(mho)
La nimic nu ne-ar folosi de am sti toata Scriptura PE DINAFARA daca nu ni se dezvaluie sensul ei tainic PE DINLAUNTRU.
Nu sustin sa nu mai cautam, cercetam, citim etc. , ci sa nu uitam prioritatile.

Hristos cu tine.
Reply With Quote