View Single Post
  #9  
Vechi 19.09.2011, 11:19:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
"Să fim serioși, pe patriarhul ecumenic nu-l ia nimeni în serios, începând cu ortodocșii de pe acest forum, care din mason, vândut, trădător etc nu îl scot."
Da, este foarte trist faptul că mulți dintre creștinii ortodocși au obiceiul de a-și judeca părinții spirituali, bănuindu-i fără niciun motiv, acuzându-i de diverse păcate grave (inclusiv de trădarea credinței) și criticându-i în public, spre bucuria necredincioșilor și spre îndepărtarea de credință a celor îndoielnici. Acești confrați ai noștri au uitat, pare-se, cuvintele Sfântului Ioan Hrisostom, care argumenta într-un mod atât de convingător ideea că cei care-l disprețuiesc pe preot vor ajunge, treptat, să-L renege pe Dumnezeu. Este adevărat că unele știri din presă referitoare la faptele anumitor preoți ne pot slăbi încrederea în ei, dar jurnaliștii caută, în general, să atragă atenția prin anunțuri neobișnuite și senzaționale. Preoții noștri sunt vrednici de încredere și datoria noastră rămâne aceea de a-i asculta și respecta. Chiar dacă, în mod incontestabil, există și preoți nevrednici de harul ce li s-a dat, numărul acestora este foarte mic în comparație cu cei iubitori de Hristos și cu adevărat preocupați de călăuzirea noastră pe drumul mântuirii.

"Pentru noi, episcopul este Cristos în Biserica Locală, iar Papa este Cristos la nivelul Bisericii Universale."
Aici la ce v-ați referit? Dacă ați dorit să subliniați faptul că episcopii sunt slujitorii lui Hristos, cei care ne transmit voia Sa și prin care El ne împărtășește harul Său, sunt întru totul de acord. Domnul Hristos este unic, iar părinții noștri duhovnicești rămân, așa cum atât de frumos scria Sfântul Apostol Pavel în II Corinteni, "slujitori ai lui Hristos și iconomi ai tainelor lui Dumnezeu".

Să aveți o seară binecuvântată!
Faceti un amalgam de stiinta teologica si ii intelegeti pe sfintii parinti dupa bunul plac . Gresit lucru si jenant ! Se vede treaba ca nu ati stat prea bine cu duhovnicul, sau el cu dvs.(legatura nu f. strinsa !)
Niciodata crestinii ortodocsi nu si-au criticat preotii vrednici, preotii daruiti jertfei lor, preotii cu har , preotii care au constituit in jurul lor comunitati puternice de credinta si vietuire in dreptate si adevar . Ba din contra , avem canonizati de curind numerosi preoti si calugari simplii , ori chiar si laici dar care au avut viata sfinta ( Sofronie de la Cioara,Moise Macinic din Sibiel , Oprea Miclaus tot de pe linga Sibiu , Mosu Gheorghe cu moaste la Min. Oasa, etc), si care au fost cinstiti de popor cu multa dragoste si mult plinsi au fost dupa adormire, fara insa a li se sterge amintirea .
Insa cu clerul vanitos, modern, avangardist,exclusiv intelectual si doct, umanist, ecologist, umanitarist ,cu viata curata numai aparent , cu tradarea credintei si intrarea in oculta ... si in final cu cei care schimba invatatura de credinta ,,pe 'ici , pe 'colo", poporul drept maritor nu a fost nici o data tolerant .
Au existat , de-a lungul istoriei ortodoxe mondiale , cazuri de patriarhi , mitropoliti, episcopi si prteoti care fie au fost constrinsi la revenirea la credinta dreapta pt. a ramine in continuare in functiile arhieresti fie au fost alungati din scaunele lor(teribilul exemplu este cel al patriarhului ecumenic Nectarie, sec. V, care nu vroia sa o cinsteasca pe Maica Domnului ca fiind ,,nascatoare de Dumnezeu" si multi altii asemenea lor !) .
Ati pomenit de Slavitul Parinte Ioan Gura de Aur ,amintind ce ne invata el despre cum se cinstesc preotii .
Eu va recomand sa nu va limitati , in intelegerea credintei ortodoxe, numai la aceasta parere ci sa cititi cu mult sirg tratatul ,,Despre Preotie" a aceluiasi sfint, si inca sa mai cititi toate invataturile Sfintilor Capadocieni despre preotie, si sa vedeti acolo cum trebuie sa fie un preot sau un ierarh , ce conditii, ce traire si ce viata trebuie sa aibe ... ca sa ajunga la o asemenea cinstire din partea enoriasilor si sa fie cleric dupa invatatura bisericii ancestrale ortodoxe (dupa rinduiala lui Melchisedec) .
Nu va grabiti sa trageti concluzii gresite folosind drept criteriu o simpla observatie sau 10 observatii nefondate dar care emiotioneaza sufletul si ne indeamna la cadere in loc de ridicatea la puritatea si dreptatea credintei .

Pe parintele Cleopa nu l-a hulit nimeni , nici pe Arsenie Boca , nici pe Arsenie Papacioc, nici pe Iustin Pirvu , nici pe partiarhul Serbiei, Pavle, care era un sfint in viata si nici pe altii asemenea lor(ca sa dau doar citeva exemple de vrednici slujitori ai altarului) ci sunt criticati si respinsi de popor toti cei care dau dovada cit de mica de nevrednicie . De ce ,,cit de mica" ? Deoarece atunci cind consimti sa iei in mina cirja arhiereasca ca sa pastoresti, pai atunci trebuie sa fi ca un far marinaresc pt. supusii tai astfel incit ei vazind viata , pastoratia si invatatura ta, sa se orienteze de departe si cit mai bine pt. viata in duh si in adevar ... si nici decum sa dai motive de indoiala si sa duci la o falsa viata.

La ortodocsi , fata de catolici , invatatorul suprem este Hristos si nu papa . De papa/patriarh ascultam doar pina acolo pina unde el schimba invatatura de credinta fie prin ce predica si invata , fie prin modul de traire a vieti lui , fie prin modul de slujire liturgica . Asta este obligatia ortodoxului : sa asculte doar de dreapta marturisire, doar de un botez , de un domn si de o singura credinta . Caci inger din cer de va veni si va marturisi alta Evanghelie decit cea a lui Hristos , anatema sa fie ! Clar ! Caci altminteri mergem de git cu ei pina in fundul iadului !

Nu va pacaliti sa credeti ca vai ce sublimi sunt catolicii si ce ascultare fac ei si ce praf si decadenti sunt ortodocsii ca nu vor sa inghita orice li se baga pe git .
Cea mai mare virtute a credinciosului, o spune tot Sf. Ioan Gura de Aur , nu este smerenia, ori credinta , ori ascultarea , ori mai stiu eu ce , ci este puterea de discernamint . Asadar nu va jucati cu aceasta si nu priviti cu jind la ceea ce altii gresesc defapt !


Este o recomandare , dvs. faceti ce va sta in putinta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 19.09.2011 at 12:00:38.
Reply With Quote