View Single Post
  #90  
Vechi 23.09.2011, 09:48:10
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

wow. N-am auzit despre el asa ceva pana acum. Adica, sa fii trait in pacat si sa indemne si pe altii..Sau sa blasfemieze. Ce stiam despre el este ca s-a ridicat impotriva ereziilor(acordarea iertarii preotesti pe bani-indulgentele)..si a batut pe usa bisericii toate perceptele crestine de la care biserica din vremea sa se abatuse mult. L-am vazut ca pe un fel de Moise al timpului sau, readucand in atentia oamenilor Legea lui Dumnezeu, curata, intr-o vreme de mare intuneric spiritual si idolatrie.

Cat priveste lepadarea de cinul monahal...nu stiu ce sa zic. Un om care depune in juramant de credinta in fata lui Hristos...este responsabil doar fata de El, si ascultarea nestirbita trebuie sa fie de El. Or, daca biserica/manastirea in care s-a inrolat...nu mai slujea lui Hristos...ci altor dumnezei...omul ce sa faca? Sa ramana cu ei in apostazie, sau sa se desparta...ramanand in credinta reala?

Si in V.T, si in N.T, crestinii, respectiv evreii, sunt indemnati sa ramana impreuna, sa se sprijine, ajute, iubeasca...si in ambele Scrieri, exista exceptia....daca fratele tau, nevasta ta, cel mai bun prieten, etc...te indeamna sa mergi catre alti dumnezei si sa le slujesti lor...atunci tu trebuie sa te desparti de acela...

Intre iubirea si ascultarea fata de semenul tau, si fata de Hristos, daca acestea se intampla sa vina in conflict, intotdeauna, intotdeauna, la un crestin va prima ascultarea de Hristos. Cu orice cost, cu orice represalii, cu orice consecinte.
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote