View Single Post
  #42  
Vechi 25.09.2011, 20:23:03
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ma gandeam ca, daca ar fi fost manastire de maici, ar dorit s-o atraga la calugarie.

De obicei duhovnicul isi pune o nadejde ca-i va infatisa lui Dumnezeu cat mai multi fii duhovnicesti cu viata placuta Lui. Asa ca e posibil sa se fi suparat din motive strict duhovnicesti. Vede in tine o piedica in calea mantuirii ei.

Eu iti propun sa ai rabdare si s incerci sa fii un crestin bun, sa te spovedesti chiar daca nu ti se da dezlegare pentru a te impartasi.( Pentru defranare preotul are voie sa refuze sa-ti dea dezlegare pentru a te impartasi.) Si mai ales sa te rogi cu toata inima. Te pregatesti sa fii cap al unei familii crestine? Apoi trebuie sa te gandesti ca aceasta familie trebuie sa fie ortodoxa cu adevarat. Mai ales ca duhovnicul are in vedere mantuirea voastra in viata de familie.

Incearca sa-i dovedesti parintelui ca ai acele calitati necesare unui crestin adevarat. Cauta mai intai Imparatia lui Dumnezeu si toate cele de folos ti se vor adauga.

Si acum iaca m-a lovit o curiozitate. De ce vrei sa te casatoresti cu o femeie atat de in varsta? Ca sa nu mai faceti copii?

Sa stii ca oricare duhovnic i-ar recomanda unei femei crestine trecute de 40 de ani sa stea in banca ei si sa nu se lege la cap cu un tanar. Viata in curatie e placuta lui Dumnezeu, pe cand desfranarea nu e.
Eu incerc si ma straduiesc sa fiu un bun crestin, insa sincer, vad ca nu sunt chiar asa de bun pe cat mi-as fi dorit sa fie, pt ca m-am smintit de multe ori fata de comportamnetul lui..
Pt mine a fost esential sa realizez ca asta vrea Dumnezeu si atunci eu nu mi-am pus nici intrebari legate de varsta, nici de boala, nici de nimic altceva..
Conta si conteaza doar atat: CA ASTA VREA DUMNEZEU. Si pt mine era de ajuns..
Cum crezi ca am putut sa o trimit sa ceara binecuvantare pt casatorie (si eram pregatit cu-adevarat sa merg la Altar cu ea atunci ca si acum) cand eu nu o iubeam?
Eu nici nu mi-am pus problema cum sa ma casatoresc eu cu ea cand nu o iubesc, caci doar faptul ca STIAM ca asta e Voia lui Dumnezeu era suficient..
Si iata, ca a aparut si iubirea..
Si a fost la doctori si poate face copii, nu-i problema de varsta sau de boala, doar ca doctorul i-a spus sa se grabeasca..
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote