Subiect: botezul
View Single Post
  #31  
Vechi 26.08.2007, 21:39:48
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Eu am scris pe acest topic un raspuns la intrebarea dulcineei.
Se pare ca intrebarile pe care mi le-ati adresat au avut alt substrat...imi pare rau ca adevarul doare, dar asta e viata.

Vreau sa mai subliniez cateva chestiuni pe acesta tema, dupa care ma retrag din aceasta discutie.

Citand ancah:
"Mirela, am auzit o predica pe tema asta si parca se spunea acolo, ca botezul nu se repeta, caci copilul sau persoana a primit Duhul Sfant, fiind vorba de botezul la catolici."

Ca sa poti considera botezul unei alte confesiuni ca fiind valid trebuie sa apelezi la iconomie. Apelarea la iconomie se foloseste rar pt ca din cauza ei se poate altera un adevar valabil. BOR a apelat la iconomie, in privinta botezului catolic, dupa 1024... ea fiind prinsa deja in "vartejul" ecumenismului. Sa zicem ca apelarea la iconomie in acest caz a fost corecta(in cadrul BOR)...DAR de ce preotii ortodocsi boteaza copiii ortodocsilor asemeni catolicilor(prin stropire)? Sa stiti ca iconomia nu se aplica si in aceste cazuri. Ceea ce fac acesti preoti nu inseamna altceva decat o abuzare de iconomie. Repet... imi pare rau de aceste lucruri ce sa intampla in zilele noastre, dar acesta e adevarul...nu le-am scos de la mine, nici Sf Glicherie nu le-a inventat, ci au fost legi hotarate de Sf Parinti.

Citand mirelat:
"dupa cum vad, in bosv mai mare importanta are ce zice un glicherie, de ex., pe care ma faci sa cred ca il venerezi mai mult decat pe Maica Domnului, dupa semnatura pe care ti-ai tras-o. "

Nu am spus nimic impotriva sfintilor din cadrul BOR. Va respect deciziile luate in aceasta privinta... Dar rog deasemenea putin respect si din partea voastra...
Fiecare om are evlavie la un anumit sfant. daca ai citi viata acestui sfant ai vedea si tu de ce este sfant... pt cunostintele tale generale, iti recomand sa citesti viata lui.
sincer...folosesti un limbaj care nu ar trebui sa se foloseasca pe acest forum. E a II-a oara cand folosesti un limbaj inadecvat.

Mai repet pt cei care nu au fost atenti: Nu am venit aici ca sa impun anumite reguli ci doar ca sa va informez. Voi hotarati daca le aplicati sau nu. Decizia va apartine in totalitate.

Doamne ajuta!
Reply With Quote