Subiect: Dilema
View Single Post
  #21  
Vechi 02.10.2011, 11:35:15
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Si eu simt de ceva vreme ca ma paraseste credinta. Cireasa de pe tort ca sa spun asa a fost duminica trecuta cand s-a tarnosit o biserica aici in oras la care a participat Patriarhul Daniel. M-a apucat scarba cand am vazut pleiada de politicieni aliniati ca la gradinita care asteptau "piosi" sa le fie recunoscute "meritele" la construirea bisericii. Am plecat de acolo sa nu mai vad ca altfel acolo vomitam de scarba. Ma enerveaza si abundenta si opulenta pe care o afiseaza Patriarhia si faptul ca tot timpul stau cu mana intinsa sa ceara bani de la credinciosi pentru orice fel de serviciu pe care-l presteaza. Au post de televiziune, radio, ziar....o adevarata afacere. Amaratii vin si platesc pentru orice fel de serviciu prestat: pomelnice, botez, nunta etc. Vai de steaua noastra!
Sper ca te-au ajutat sfaturile celorlalte persoane, ca eu nu prea stiu ce sa-ti spun.

Doar atat: daca vreun politician ridica vreo Biserica si face mare valva pentru asta, ii zic saru'mana pentru Biserica.
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote