Subiect: Dilema
View Single Post
  #26  
Vechi 02.10.2011, 22:08:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Postul de televiziune si radioul Trinitas si ziarele sint TOT pentru credniciosi!!! Sint ATATIA oameni bolnavi care zac la pat, pensionari, oameni care din diferite motive sint nevoiti sa stea in casa si pentru care singura lor alinare este acest post de TV Trinitas sau altii care poate nu au bani de un televizor sau altii care calatoresc si a caror bucurie e sa asculte radioul Trinitas!
Gandeste-te ca atunci cand esti tintuit la pat si bolnav sau mamicile cu copii sugari care nu pot sa iasa aproape de loc din casa sa-si lase copilul, este o BINECUVANTARE sa poti sa te intaresti in crediinta (macar sa nu pierzi legatura cu crediinta) si sa asculti Cuvantul Lui Dumnezeu, inca si explicat (!) la TV sau la radio! Iar in ziarele respective gasesti articole folositoare pentru fiecare, care zidesc omul.
Iar toate astea costa bani! Costa aparatura, costa frecventele de emisie, costa curentul (si inca cat de mult!).
Tot pentru noi sint! Nu NOI ar trebui sa le platim din moment ce sint pt noi????

Mie imi place Patriarhul Daniel. A facut o treaba extraordinar de buna cu Trinitasul (si TV si radio)! Inainte de Trinitas existau vreo 3 - 4 posturi TV neoprotestante si nici unul ortodox intr-o tara de peste 95% ortodocsi! Asa ceva era chiar inadmisibil! Trebuia sa avem si noi ortodocsii un TV ortodox; se simtea enorm nevoia! Inainte de radio Trinitas, erau vreo 8 - 9 posturi de radio de alte religii (protestanti) si nici un radio ortodox. Pt cei care calatoresc mult de ex, in masina mai bine asculta o predica sau o rugaciune ORTODOXA decat sa asculte muzica lumeasca, sau mai rau, vreunii doritori sa afle ce e cu crediinta (ca doar sint botezati ortodocsi) sa invete de la protestanti...

Carcotasi mereu vor exista. Nu contribuie cu nimic constructiv dar comenteaza lucrurile folositoare pe care le fac ceilalti. ca aia nu e buna, ca ailalta ii scarbeste, ca de ce asa, ca de ce pe dincolo...

Eu multumesc Lui Dumnezeu ca exista biserica la cere merg! Ca daca altii inaintea mea nu ar fi dat bani sa se construiasca si nu ar fi pus osul la munca pt acea biserica, eu nu as fi avut unde sa merg in fiecare duminica la Liturghie. Nu ma intereseaza ce pacate au facut sau nu au facut ctitorii bisericii la care merg, pentru ca sint vrednici de pomenire pentru binele pe care mi l-au facut mie si tuturor care mergem la biserica.
Cunosc persoane care au foarte puțin dar din puținul lor dau jumătate la biserică. Preotul nu știe cine a dat din surplus sau cine a dat din ce nu are. Iisus Hristos însă știe! Știe care este banul văduvei. Acela ar trebui să fie bine primit și chiar așa este căci "nimic necurat nu va intra în împărăția Cerurilor"

Last edited by dorinastoica14; 23.10.2011 at 22:04:44.
Reply With Quote