View Single Post
  #138  
Vechi 22.10.2011, 00:47:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Nu stiu.Oare ce au vrut sa sublinieze evanghelistii prin aceasta mentiune?

Nicidecum ideea reîncarnării (dacă asta vrei să susții) prin care karma duce la inegalitatea oamenilor la naștere (orbi, schiopi etc).

Mențiunea ta face referire la Evanghelia după Ioan 9, 1-3:
1. Și trecând Iisus, a văzut un om orb din naștere.
2. Și ucenicii Lui L-au întrebat, zicând: Învățătorule, cine a păcătuit; acesta sau părinții lui, de s-a născut orb?
3. Iisus a răspuns: Nici el n-a păcătuit, nici părinții lui, ci ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu.

Ceea ce este subliniat în această mențiune este puțin peste puterea noastră de întelegere, depășeste firea noastră, de aceea trebuie să apelăm la la credință.

Ucenicii, delegații noștri de lângă Dumnezeu Îl întrebau pe Iisus: “Învățătorule, cine a păcătuit? acesta sau părinții lui, de s-a născut orb?”. Când nu poți face nimic, faci “știință”, întrebi de cauză, iar când cauza e un păcat, faci morală. Oricum, chiar încercuiți în neputință, încercăm o măsură preventivă. Ceea ce au pățit alții, tu poți să nu pățești, dacă ocolești greșelile lor.

Se poate constata că Iisus a vorbit cu ucenicii Săi despre puterea dezastruoasă a păcatelor și de transmisibilitatea lor în urmași, adevăr revelat primit de Moise în Muntele Sinai, astfel: - Ieșire 20,5: “Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților care Mă urăsc pe Mine până la al treilea și al patrulea neam, și Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele”.

Din această mențiune evanghelică putem constata care este deosebirea dintre noi și Iisus. Iisus era și este Dumnezeu. Mulți n-au știut și nici nu vor ști până la sfârșitul lumii că Iisus este Dumnezeu (pentru că nu vor să știe). Vindecarea aceasta minunată a orbului din naștere face dovada dumnezeirii Lui și-i arată omului marginile puterii și științei sale. Până aici, ideea centrală mențiunii subliniate este de a scoate în relief DUMNEZEIREA LUI IISUS HRISTOS.

ps: Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut (Ioan 20, 29).

Last edited by ovidiu b.; 22.10.2011 at 01:21:32.
Reply With Quote