View Single Post
  #143  
Vechi 25.10.2011, 20:45:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din cate stiu eu, dupa cum stau lucrurile, precizia masuratorilor n-a fost confirmata, experimentul n-a fost replicat, deci exista indoieli serioase in privinta asta.

Poate nu stiai, dar inca de acum 10 ani, chinezii au facut experimente prin care au sustinut ca au observat viteze ale neutrino mai mari decat ale luminii.
Si dupa 10 ani dupa cum vezi, chestiunea a ramas in aer.

Protestantii au niste extreme ciudate care din pacate au fost imprumutate si de ortodocsi.
Un exemplu - geocentrismul.

Asa si?
Cu ce iti deranjeaza credinta ta, teoria Big-Bang -ului?
Si e doar o teorie, nici o teorie nu poate fi 100% corecta in toate detaliile, mai ales cand vorbim de domenii atat de complexe.
In cazul acelui experiment s-a repetat de 15.000 de ori, timp de trei ani, pana sa se dea publicitatii rezultatele. Cei de acolo au spus ca ei nu au gasit vreo eroare, sa verifice si altii daca vor.
Acum iti dai seama cum functioneaza o parte din stiinta, daca ceva e nevoie sa fie mentinut e mentinut chiar si daca rezultatele contrazic teoria. De exemplu teoria evolutionista, Big-Bang-ul, teoria relativitatii, etc.
La un moment dat stiinta a terminat de studiat ce se putea studia si s-a apucat de studia ceea ce nu se mai putea masura exact, asa au aparut niste teorii.
Despre dovezile teoriei relativitatii am dat un pasaj acum cateva luni, l-am repetat pe acest topic: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=104

Un alt exemplu, ce s-a intamplat cu asemanarea embtionilor. Inca de la inceput, acum mai mult de 100 de ani, se stia ca plansele au fost falsificate. Cu toate acestea le-au invatat toti la scoala si era prezentata ca una din dovezile evolutiei. Acum cativa ani s-a aratat ca plansele erau complet false, nu exista prea multe asemanari intre embrioni care sa conduca la ceva. Dar si acum e pastrata aceasta farsa, pentru ca dovezile evolutioniste sunt atat de subtiri ca se ia orice se poate gasi.
Nu stiam ca protestantii sustin geocentrismul, pana acum nu am vazut la ei asa ceva.
Teoria Big-Bang-ului vrea sa infirme Facerea, creatia. Si ne bucuram ca tot timpul stiinta ajunge pana al urma sa confirme ceea ce scrie in Biblie.
Reply With Quote