View Single Post
  #30  
Vechi 01.11.2011, 20:08:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Catalin, am postat o mica parte din carte, insa Yannaras a facut o analiza atenta a canoanelor bisericesti, precum si a Scripturii si a constatat ca incepand din sec.VII, acestea par sa reflecte conceptiile iudaice legate de femeie. Stiai ca exista canon (VII al lui Timotei din Alexandria) care interzice ca femeia (lauza) sa intre in dormitorul copilului botezat? Ti se pare normal? Eu ,ca femeie, inca nu m-am lamurit de ce suntem considerate "spurcate"(necurate), daca suntem intr-o anumita perioada a lunii sau lauza de ce ar fi necurata. Stiu ca sunt conceptii mostenite din Thora, pentru ca in Noul Testament nu exista nicio aluzie la deprecierea sexului feminin, insa nu le-am inteles motivatia.
Noi spunem in crez "Cred intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica". Credem ca Biserica este infailibila, in partea ei divina. Pe langa invatatura revelata, dogma, si canoanele sunt inspirate de Duhul Sfant, desi acestea nu sunt vesnice.
Ceea ce nu inteleg eu nu inseamna ca Biserica a gresit, ci ca eu nu inteleg, nu am deocamdata capacitatea sa inteleg.
Despre problema aceasta feminista am mai discutat si pe forumul catolic, unii catolici spuneau aceasta despre ortodoxie, fara sa stie ca doar de curand BC a renuntat la acest canon/canoane, cum a reformat si alte canoane.
Nu cred deloc ca e doar o mostenire din Vechiul Testament. Aceasta parere cred ca se bazeaza pe faptul ca ar fi o regula ce tinea de curatenie, dar nu cred deloc ca e asa. In Vechiul Testament in lege erau reguli ce tineau de pedepse, unele tineau de curatenie, altele de sacrificiile de animale si altele de legile legate de mantuire.
Regulile ce tineau de justitie s-au scos, cele ce tineau de curatenie, iar sacrificiile au fost inlocuite de jertfa Mantuitorului. Dar cele ce tineau de legile sfinte s-au pastrat toate, de exemplu cele zece porunci. Nu stiu sa explic exact de ce, cred ca acele reguli ce tin de starea femeii tin de ultimele reguli, nu de curatenie.

Ortodoxia si Biserica sunt ca un diamant stralucitor. Unii ii gasesc imperfectiuni si vor sa-l mai slefuiasca. Astfel l-ar strica, pentru ca e doar conceptia lor gresita care nu ii lasa sa vada perfectiunea ortodoxiei si Bisericii.
Fiecare om greseste, chiar si sfintii au mai facut greseli, cu atat mai mult un profesor. Nu putem crede ca tot ce a spus Yannaris e bun si adevarat, sa luam doar ce e bun.
Reply With Quote