View Single Post
  #35  
Vechi 04.11.2011, 14:38:21
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Totushi cred ca este o diferenta... Eu ma gandesc la casatorie alba nu din cauza ca am râvnă mare... Si nici nu ma gandesc la asta ca o calugarie alba sau cum s-ar mai numi...

E ceva la ce ma gandeam demult... Cu toate ca am shi eu in mine instinctul de "barbat" incerc sa-l înăbușesc... Si dupa cate am aflat nu sunt singurul, mai sunt si altii mai bine, li se mai zice asexuali la asa persoane... Ceea ce am gasit acuma pe google...
Daca e o pb medicala, legata de hormoni sau doar de gandire, trebuie rezolvata/e. Sa nu crezi ca e o virtute sa te complaci in aceasta situatie gandind ca astfel esti mai curat/a in fata lui Dumnezeu. Pb de acest gen sunt , am vazut si eu pe la TV. Dar Dumnezeu te va ajuta sa le depasesti daca tu vrei, daca tu nu vrei nu face nimic peste vointa ta. Si nu e deajuns sa vreai si atat(adica doar sa te rogi poate o face Dumnezeu vreo minune peste noapte), ci trebuie sa treci la actiune. Nu mai traim in vremea in care minunile erau palpabile , foarte clar vizibile, ca in vremea Sf Apostoli, ci acum , parerea mea, minunile se fac daca te straduiesti si tu, in sensul ca Dumnezeu te ajuta (mai devreme sau mai tarziu) sa ajungi acolo unde iti propui. Iar daca sunt greutati in acest sens nu trebui sa ajungem sa ne suparam pe Dumnezeu(e ca o hula - sa citesti in Biblie( Levitic, Numeri) cat s-a suparat Dumnezeu pe poporul Israelit cand carteau impotriva Lui ca nu le mergea bine in perioada exodului). Problema medicala trebuie rezolvata (hormonal sau/si la psiholog + la Preoti: Spovedanie in primul rand, si cerut sfat in aceasta pb, apoi Sf Maslu si daca e posibil si parintii sa se spovedeasca, ca sa nu atarne te miri ce pacate de-ale lor asupra ta, cu toate ca poate atarna si de la bunici, altfel va trebui sa te chinui un pic mai mult pana ispasesti pacatele lor, dar intotdeauna Dumnezeu ajuta sa nu ni se para crucea prea grea, adica ne da putere, numai sa avem nadejde si credinta in El). Daca e pb banilor, poate se va gasi o solutie si in sensul asta. Trebuie sa o cauti, nu trebuie sa stai cu mainile in san, mai ales ca in cazul tau se poate face ceva, nu e de nerezolvat. Am auzit de un caz in care, un baiat la varsta pubertatii, din nu stiu ce motive a fost internat la spital, si acolo medicii au gresit medicatia si i-au dat hormoni feminini. Rezultatul, o f f slaba dezvoltare a organelor sexuale, plus restul care deriva din hormonii feminini. Mama lui disperata. Nu s-a gandit deloc sa dea in judecata spitalul, ci a cautat solutii. Baiatul a facut tratamente, cel mai mult s-a axat pe cele naturiste, a facut f mult sport, s-a dus la sala de forta ca sa i se dezvolte muschii si hormonii masculini. S-a dus si pe la preoti in timpul asta, bineinteles. Mama lui s-a rugat mult pt el. Dupa cativa ani, baiatul este acum un vlajgan, musculos, dotat cu tot ce-i trebuie, cu multa credinta in Dumnezeu, si cu mult respect pt viitoarea lui sotie, plus o relatie foarte stransa intre el si mama lui. Deci, se poate, ori cat ar fi de greu. Tot ce trebuie e sa vrem. Si Dumnezeu ajuta. Apoi, Slava Lui, tot timpul!
Reply With Quote