View Single Post
  #77  
Vechi 10.11.2011, 18:32:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.025
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
Corectie: Doar in Sfanta Scriptura gasim invataturile Domnului Iisus si ale apostolilor, toate celelalte invataturi aparute de-a lungul secolelor trebuie sa se conformeze invataturilor Sf Scripturi ( sa nu o contrazica)
Acum depinde cum se pricepe fiecare sa inteleaga invataturile Sf. Scripturi.

Ca sunt multi care pun de la ei si zic: "Sfanta Scriptura zice asa si pe dincolo".
Cum a fost Luther de exemplu.

Citat:
Dumneavoastra cum verificati ca o invatatura e straina Sf Scripturi? Si care e Sf Scriptura pentru dvs?Cele 66 carti sau mai contine si altceva?
Pe ici pe colo mai verific si eu dar din fericire nu sunt neoprotestant ca sa ma consider reperul unic si absolut in interpretarea Scripturilor.

Dvs. cand v-ati pus in cap ca puteti compara o invatatura cu Scriptura, v-ati intrebat daca sunteti capabil sa intelegeti Scriptura corect?

Ati gasit cumva in Sf. Scriptura invatatura dupa care oricine este capabil sa inteleaga corect si in totalitate Scriptura?


Citat:
ce va face sa credeti ca nu e vorba despre dvs in acel verset din Petru?
Daca va uitati la context, vedeti despre ce este vorba, se refera la o traire sfanta si ii atentioneaza sa nu dea curs oricarei invataturi care va incerca sa ii traga de pe calea cea dreapta:
Eu n-ar trebui sa-mi pun intrebarea asta, pentru ca sprijunul meu nu este propria mea persoana ci invatatura Bisericii care a trecut proba de foc a timpului.
O Biserica are a dat si da si va mai da martiri si sfinti pentru Hristos, cu o traditie neintrerupta, de la Hristos si pana in prezent, consecventa propriilor valori si invataturi de credinta.

Dvs. ar trebui sa va puneti aceasta intrebare pt. ca sprijinul este in propria persoana, presupunand aprioric ca aveti inspiratie divina, ceea ce nu corespunde cu realitatea.


Citat:
"Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr-o purtare sfântă și evlavioasă,
așteptând și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, și trupurile cerești se vor topi de căldura focului?
Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pământ nou, în care va locui neprihănirea.
De aceea, preaiubiților, fiindcă așteptați aceste lucruri, siliți-vă să fiți găsiți înaintea Lui fără prihană, fără vină, și în pace.
Să credeți că îndelunga răbdare a Domnului nostru este mântuire, cum v-a scris și preaiubitul nostru frate Pavel, după înțelepciunea dată lui,
ca și în toate epistolele lui, când vorbește despre lucrurile acestea. În ele sunt unele lucruri grele de înțeles, pe care cei neștiutori și nestatornici le răstălmăcesc ca și pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor.
Voi deci, preaiubiților, știind mai dinainte aceste lucruri, păziți-vă ca nu cumva să vă lăsați târâți de rătăcirea acestor nelegiuiți, și să vă pierdeți tăria;
ci creșteți în harul și în cunoștința Domnului și Mântuitorului nostru Isus Hristos. A Lui să fie slava, acum și în ziua veșniciei.
Amin. "

Is curios daca dvs chiar ati citit aceasta epistola sau ati aruncat un verset, rupt din context,.care sa va sa sustina o teorie?

Va rog sa-mi aratati exact care e ruperea din context.
Spune foarte clar, ca nu toate invataturile scrise in Sf. Scriptura sunt pentru dintii de lapte si cei care se reped la ele s-ar putea sa ramana fara dinti.

Ca dvs. credeti ca aveti altfel de dinti (nu din lapte), e o convigere personala si subiectiva si nu are de a face cu nimic cu Sf. Scriptura.

Last edited by AlinB; 10.11.2011 at 19:38:47.
Reply With Quote