View Single Post
  #5  
Vechi 31.08.2007, 20:49:44
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariana.gaica
Mergeti la o predica normala sau ascultati-i pe ierarhii ortodocsi, cu discursurile lor despre "traditie", valorile "neamului" si despre "inainte-statatori". Dar Cristos nu a spus: "Am venit sa mantuiesc poporul roman!". Ma indoiesc ca in planul Mantuirii crestine natiunea aceasta are un loc rezervat. Nu cred ca in Rai ne vom aseza pe banci tricolore.

Cine nu cunoaste ortodoxia nu poate vorbi obiectiv despre ea, iar acest articol demonstreaza din plin ca este lipsit de orice documentare, daca intrati pe site-ul Arhiepiscopiei Clujului veti vedea ca sunt puse pt descarcare, predici ale IPS Mitropolit Bartolomeu, predici care pot fi considerate o adevarata evanghelizare, asa ca sa nu-mi smuna mie numeni ca ierarhii predica vorbe in vant, inainte de a afirma ceva, ar fi bine sa se documenteze, Bineinteles ca este necesar si chiar o datorie morala, sa vorbesti despre inaintasii poporului roman, sa vorbesti despre Sf Apostol Andrei din gura caruia romanii au primit Evanghelia lui Hristos, in fata unor astfel de fapte si de jertfe pt credinta, tot "maculatura" occidentala isi pierde valoarea si sensul asa ca domnilor pasionati de marile "valori" occidentale, lasati-o mai moale, n-avem nevoie, noi avem ceva mult mai bun, Doamne ajuta-ne sa ne putem pretui valorile Amin!
Reply With Quote