View Single Post
  #1  
Vechi 15.11.2011, 01:01:23
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Sfintii nostri dragi

Doamne ajută!
Dragi colegi de discuții,
M-am gândit că acum, într-o perioadă în care-i sărbătorim pe mulți Sfinți foarte iubiți de către credincioși (Sf. Nectarie, Sf. Mina, Sf. Ioan Gură de Aur etc), să discutăm despre relația noastră cu Sfinții lui Dumnezeu.
Chiar n-am intenția de a iniția o nouă polemică pe această temă! S-a mai discutat despre cinstirea Sfinților din punct de vedere teologic pe foarte multe topic-uri... și știm bine cu ce efecte. :)
M-aș bucura să scriem aici ce rol au Sfinții lui Dumnezeu în viața noastră, cum ne raportăm la ei, care sunt Sfinții la care avem cea mai mare evlavie și, nu în ultimul rând, în ce împrejurări am simțit în mod concret ajutorul lor.
În debutul acestui topic (care nădăjduiesc din tot sufletul să ne fie de folos din punct de vedere spiritual), aș dori să menționez câțiva Sfinți care-mi sunt tare dragi și a căror pildă mă străduiesc s-o urmez, deși - recunosc - sunt atât de departe de nivelul lor de trăire spirituală, încât ar trebui ca nici măcar să nu îndrăznesc a vorbi despre viețile lor consacrate slujirii lui Dumnezeu.
Astfel, Sfinții la care am cea mai mare evlavie sunt: Sfântul Apostol Andrei, ocrotitorul românilor (l-am cinstit mult pe acest sfânt de când eram mică, deși nici nu-i cunoșteam bine viața și activitatea misionară... Ulterior am aflat că și bunicul meu din partea tatălui avea aceeași evlavie față de Apostolul cel dintâi chemat al lui Hristos), Sfântul Ștefan, primul diacon și primul martir creștin (îl iubesc mult pe acest sfânt în special de când am citit predica părintelui Nicolae Steinhardt: "Cinstirea Sfântului Arhidiacon Ștefan"), Sfântul Ioan Gură de Aur (îmi plac enorm scrierile lui!), Sfânta Mare Muceniță Ecaterina (ocrotitoarea Facultății de Teologie), Sfântul Mucenic Laurențiu.

Voi față de ce Sfinți aveți cea mai mare evlavie? Ce Sfinți vă sunt cei mai apropiați?

"Ce vă vom numi pe voi, Sfinților? Heruvimi, că întru voi S-a odihnit Hristos? Serafimi, că neîncetat L-ați preamărit pe El? Îngeri, că de trup v-ați lepădat? Puteri, că lucrați cu minunile? Multe sunt numirile voastre, dar mai multe darurile. Rugați-vă să se miluiască sufletele noastre!"

"Îi cinstim pe Sfinți imitându-i" (Sfântul Ioan Hrisostom)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote