View Single Post
  #6  
Vechi 19.11.2011, 11:24:50
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Litera mesajului este offtopic dar duhul lui sper ca se potriveste cu cel al firului. Din pacate nu m-am invrednicit sa am evlavie deosebita pentru vre-un sfant anume. Mi-e drag si imi e reper Nicolae Velimirovici precum si Sf. Arhanghel Rafail care nu o singura data m-a ajutat in probleme legate de sanatate si nu numai. Din fericire am evlavie fata de Maica Domnului si constientizez fara nici o urma de fatarnicie ca daca nu era ajutorul ei eram de multa vreme acolo unde este plangerea si scrasnirea dintilor. Chiar intoarcerea mea catre Biserica s-a petrecut intr-un moment cand simteam cum pier cu totul si am strigat cu disperare de nedescris catre Maica Domnului. Raspunsul nu a intarziat sa apara si de atunci incoace de fiecare data cand mi-e mai greu ma rog si imi pun nadejdea in Maica Domnului stiind ca este alaturi de mine si ca atata timp cat o sa fie cu mine nimic nu este pierdut. De asemenea cand m-am apucat sa scriu acest mesaj am gasit(eu simt ca am fost condus catre) solutia pentru grava mea dezorientare din ultima vreme. Am inceput sa realizez cat de neortodoxa a devenit Biserica vazuta si cat de mult s-a indepartat ea de Hristos.(nu ma refer la episcopi care iau mita sau preoti care fac diverse porcarii...culmea e ca astea sunt doar un efect oarecum indepartat al problemei reale). Problema reala e ca noi, cu majoritatea preotilor nostri in frunte, intelegem COMPLET GRESIT dreapta credinta...asta in masura in care avem acces la ea fiindca multe predici si scrieri transmit subliminal idei eretice(catolice in general).......am deviat un pic fiindca vroiam sa subliniez ca pana gasim un duhovnic adevarat, pana gasim Biserica din sanul Bisericii, cel mai sigur reper pentru a nu ne indrepta catre prapastie fluturand steagul ortodoxiei, e Maica Domnului. Recomand cu caldura cartea Trei Vieti Bizantine (ale Maicii Domnului) si sunt convins ca de fiecare data cand vom avea vreo indoiala legata de drumul pe care trebuie sa o apucam sau raportarea care ne poate salva, gandul la Maica Domnului si rugaciunea catre dansa ne va scoate din orice problema indiferent cat de fara iesire s-ar arata ea.

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, adu-ne si pazeste-ne pururea sub Sfantul Tau Acoperamant, invatandu-ne neincetat cum sa il slavim in chip real (si nu inchipuit) pe Fiul Tau si Dumnezeul nostru, Amin!

Last edited by VladCat; 19.11.2011 at 11:29:51.
Reply With Quote